یارانه

خبر بد در مورد یارانه جدید | چگونه یارانه جدید بگیریم ؟

کدخبر : 24559

جزئیات جدید از پرداخت یارانه منتشر شده است .

پایگاه خبری رصداقتصادی : جزئیات جدید از یارانه منتشر شده است . خبرهای جدیدی از نحوه پرداخت یارانه جدید در بین مردم پخش شده است . در ادامه به بررسی کامل ترین جزئیات پرداخت یارانه می پردازیم .

این روزها زمزمه‌های حذف ارز ترجیحی موضوع بحث مسئولان است؛ حال با این اوضاف این نگرانی ایجاد می‌شود که تکلیف یارانه نقدی با حذف ارز ترجیحی چه خواهد شد؟

چند سالی است که افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی هم درخواست مردم است و هم وعده ثابت مسئولان؛ در دولت جدید و باتوجه به لزوم حذف ارز ترجیحی، چگونگی پرداخت یارانه نقدی به مساله‌ای مهم تبدیل شده است؛ اما هنوز پاسخ روشنی در مورد اینکه یارانه و ثبت نام یارانه جدید چگونه خواهد بود و آیا اصلا یارانه جدید وجود دارد یا خیر، ارائه نشده است. 

حال در روزهای اخیر موضوع حذف ارز ترجیحی جدی‌تر شده و نگرانی‌های مردم نیز به تبع آن برای اینکه یارانه نقدی چه طور خواهد بود و اینکه آیا یارانه نقدی افزایش خواهد داشت یا خیر، افزایش داشته است.

طبیعتا در این رابطه دنبال کردن بحث مسئولان شاید بتواند کمکی برای اینکه وضعیت پرداخت یارانه نقدی چه طور خواهد بود، بکند. اما در روزهای گذشته اعلام شد که احتمالا ارز ترجیحی حذف شود؛ با این اوصاف هنوز تکلیف پرداخت یارانه نقدی مشخص نشده است. در ادامه پاسخ برخی مسئولان در رابطه با اینکه یارانه جدید به چه صورت خواهد بود را خواهید دید. 

هر یک از مسئولان پاسخ‌های متفاوتی در مورد یارانه جدید اعلام کرده‌اند؛ اما در بین همه این گفته‌ها، اینکه پرداخت یارانه جدید قطعی است، نقطه مشترک صحبت‌هاست. برای مثال، قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خبری اعلام کرد که ارز ترجیحی حذف خواهد شد و کارت اعتباری ۱۰۰هزار تومانی، برای هفت دهک اول در نظر گرفته شده است. 

پورابراهیمی، رییس کمیسیون عمران نیز درباره شیوه پرداخت یارانه جدید اظهار داشت: مجلس به دنبال تغییر روش پرداخت ارز ترجیحی است. به جای ارز ترجیحی، به مردم کارت اعتباری و سرانه مصرف دهیم. کارت اعتباری موضوعی است که غالب نمایندگان مجلس بر آن تاکید دارند. همچنین یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این باره گفت: تردیدی برای حذف ارز ترجیحی وجود ندارد و اعطای کارت اعتباری یکی از پیشنهادات است. 

البته تناقضات در مورد یارانه جدید هم بسیار زیاد است؛ هنوز نه مشخص است که یارانه جدید، یک یارانه نقدی است یا اعتباری! نه مشخص است که از چه زمانی پرداخت خواهد شد. مثلا در ابتدا رضایی، معاون اقتصادی رییس جمهور گفت که یارانه‌ها از ابتدای دی ماه دو برابر خواهند شد؛ اما خاندوزی، وزیر اقتصاد، ادعای دو برابر شدن یارانه نقدی که توسط محسن رضایی مطرح شده بود را رد کرد و مشخص نیست چرا وزیر اقتصاد و معاون رییس جمهور هر یک مباحث کاملا متفاوتی را در مورد یارانه نقدی اعلام کرده‌اند. 

فارغ از اینکه یارانه نقدی جدید به چه صورت خواهد بود، اقناع مردم در این باره امری ضروری است. همانطور که گفته شد، احتمالا ارز ترجیحی در روزهای آتی حذف شود و طبیعتا افزایش قیمت کالاها نیر اتفاق خواهد افتاد. وقتی هیچ تصمیم روشنی درمورد جایگزین ارز ترجیحی اعلام نشده است.

یارانه

رئیس جمهور یارانه را دو برابر کرد 

محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور  در مورد یارانه‌ها گفت:‌ دولت در لایحه بودجه‌ 1401 که آذرماه به مجلس ارائه کرد، پیشنهاد کرد که از سال آینده یارانه‌ها دو برابر شود، اما جناب آقای رئیس جمهور تأکید داشت، در همین سه ماه باقیمانده از سال هم این افزایش دو برابری یارانه‌ها را انجام دهیم و از مسئولان اجرایی خواسته شده است که در سه ماه باقیمانده از سال هم یارانه‌ها را دو برابر کنیم و اگر این اجرا شود برای هر خانوار چهار نفری ماهانه 800 هزار تومان یارانه کالا یا پول پرداخت خواهد شد.

وی افزود:‌ قرار است از دی‌ماه امسال این طرح اجرا شود؛ اول قرار بود از آذرماه اجرا شود، اما مشکلاتی در اجرا پیش آمد که به دی‌ماه منتقل شد. بخشی از این یارانه‌ در قالب بن‌کارت برای خرید کالا است و بخشی هم یارانه نقدی است که به صورت ماهانه به مردم پرداخت می‌شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: رئیس جمهور از مسئولان اجرایی خواسته است کاری که قرار است در لایحه بودجه سال آینده انجام شود از دی‌ماه انجام شود.

رضایی خبر خوش دوم را اینگونه عنوان کرد که تصمیم گرفته شد جلوی خلق پول به عنوان منشأ تورم به وسیله پول بدون پشتوانه گرفته شود. یکی از شیوه‌هایی که به خلق پول بدون پشتوانه کمک می‌کرد فروش ارزهای حاصل از صادرات نفت از سوی دولت به بانک مرکزی بود که این ارزها به بانک مرکزی می‌رفت و معادل آن تبدیل به پایه پولی می‌شود که وقتی این پایه پولی وارد استخر نقدینگی کشور هفت برابر می‌شد، مثلاً هر هزار تومانی تبدیل به هفت هزار تومان می‌شد، بدون اینکه کمترین تأثیری در تولید و ثروت ملی داشته باشد.

به گفته وی، این رویه از 50 سال قبل یعنی از سال 1351 که درآمد نفت ایران چند برابر شد ادامه داشت و این مشکل به طور جدی وارد اقتصاد ایران شده بود تا همین دولت قبل هم متأسفانه این شیوه غلط ادامه داشت. من از نمایندگان مجلس شورای اسلامی  تقاضا می‌کنم که کمک کنند ما این شیر را به طور کامل ببندیم. یعنی ارزهای نفتی کشور به وسیله دولت به بانک‌های کشور و بانک ملی فروخته شود یعنی از پولی که در جامعه موجود است جابه‌جا شود و دیگر پول بدون پشتوانه که تأثیری در تولید ملی ندارد و فقط تورم ایجاد می‌کند خلق نشود و این یک جراحی بزرگی بود که در آذرماه تصمیم گرفته شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در مورد خبر سوم گفت:‌ مسئله مذاکرات هسته‌ای بعد از 4-5 سال توقف دوباره شروع شد. پیشرفت خوبی داشته‌ایم البته مذاکرات ادامه دارد اما ایران جدی است و توصیه می‌کنیم که ما به هیچ وجه اقتصاد کشور را شرطی نمی‌کنیم و به مذاکرات گره نمی‌زنیم. ایران یک منطقی دارد که این است در انرژی هسته‌ای دنبال ساخت بمب اتم نیستیم. اما انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را حق مسلم خود می‌دانیم لذا جدی هستیم که مذاکرات ادامه داشته باشد. 

رضایی خبر چهارم را اینگونه عنوان کرد که ما برای اولین‌بار در کشور برای پیشرفت کشور بودجه در نظر گرفته‌ایم. تاکنون دولت‌ها شعار می‌دادند و زحمت می‌کشیدند اما بودجه کافی برای پیشرفت در نظر نمی‌گرفتند. ما این بار برای پیشرفت کشور بودجه جداگانه‌ای گذاشته‌ایم. چه برای توسعه کسب و کارهای کوچک و کسب و کارهای بزرگ و همچنین برای اجرای 10 مگاپروژه که می‌خواهد سال آینده اجرا شود که به موقع این پروژه‌ها را اعلام می‌کنیم و این تصمیمات همگی در آذرماه امسال در دولت گرفته شده که کم کم به مرحله اجرا می‌رسد.

خبر مهم وزیر کار درباره یارانه‌های جدید و افزایش سن بازنشستگی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره باز توزیع منابع حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ گفت: ارز ۴۲۰۰ حداقل ۳۰ درصد انحراف دارد و منافع آن به مردم نمی‌رسد و باید اصلاح شود و بر اساس لایحه بودجه ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف خواهد شد اما عواید حاصل از آن در قالب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به شکل‌های مختلف توزیع می‌شود در نتیجه یارانه نقدی بخشی از مردم افزایش خواهد یافت.

حجت‌الله عبدالملکی

حجت‌الله عبدالملکی درباره باز توزیع منابع حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ حداقل ۳۰ درصد انحراف دارد و منافع آن به مردم نمی‌رسد و باید اصلاح شود و بر اساس لایحه بودجه ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف خواهد شد اما عواید حاصل از آن در قالب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به شکل‌های مختلف توزیع می‌شود در نتیجه یارانه نقدی بخشی از مردم افزایش خواهد یافت. بخشی از این یارانه به سازمان‌های بیمه‌گر بابت دارو پرداخت خواهد شد و مقداری هم صرف تولید می‌شود.

وی افزود: در موضوع یارانه‌ها این‌که به چند دهک‌ چه یارانه‌هایی پرداخت شود منوط به آیین‌نامه‌های بعدی است و این‌که یارانه به صورت کالایی باشد تصریح نشده و ما در دولت این نظر را نداریم ما موافق پرداخت یارانه نقدی به مردم هستیم و بخش غیر نقدی به سازمان‌های خدمات‌رسان برسد.

وزیر تعاون، کار ‌و رفاه اجتماعی همچنین درباره افزایش سن بازنشستگی در بودجه اظهار کرد: کاهش ورودی صندوق‌های بازنشستگی و به تبع کاهش هزینه‌های آن‌ها نتیجه‌ی افزایش سن بازنشستگی است با توجه به این‌که امید به زندگی افزایش پیدا کرده و صندوق‌های بازنشستگی تحت فشار هستند باید این اتفاق به تدریج انجام شود.

اقدامات دولت سیزدهم برای اشتغال

عبدالملکی درباره اقدامات دولت سیزدهم برای اشتغال گفت: فعالیت زیست بوم ملی اشتغال، ایجاد ۲۱۵ هزار فرصت شغلی جدید طی ۳ ماهه گذشته در سامانه رصد، توافق با ۲۶ دستگاه‌ها برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل طی ۱۸ ماه از اقدامات دولت سیزدهم برای اشتغال است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: بر اساس آمار خالص بیمه شدگان تامین اجتماعی ۱۳۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است. با این حال ۷ الی ۸ میلیون مشاغل غیر رسمی داریم که بیمه ندارند و تا زمان تکمیل زیست بوم اشتغال اتکای ما برای نرخ بیکاری بر داده‌های مرکز آمار است.

عبدالملکی ادامه داد: ۱۷۱ عنوان برنامه اشتغال تدوین شده که اولویت آن بر فعالیت‌های تعطیل شده و نیمه تعطیل است طراحی و تدوین اطلس الگوهای اشتفالزایی کشور با کمک ۷۱ دستگاه انجام شده است.

وی افزود: توسعه آموزش‌های مهارتی، تامین مالی، تقویت فناوری کارهایی است که در کف میدان بازار کار باید انجام شود. از بالا هم تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار را داریم. تبدیل مجوز محور بودن به ثبت مشاغل خانگی مثل موسسات‌ فنی‌وحرفه‌ای از مصوبات دیگر جلسه‌ی دوم شورای عالی اشتغال بود و مصوبات جلسه‌ی گذشته به طور متوسط ۳۰ درصد پیشرفت داشته و پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال وضعیت اشتغال بهتر خواهد شد.

وجود بی عدالتی در اشتغال

عبدالملکی تصریح کرد: ۲.۵ میلیون نفر بیکار مطلق در کشور داریم که حتی یک ساعت در هفته کار نمی‌کنند و در اولویت هستند اما برای آن‌هایی که اشتغال ناپایدار و غیر رسمی دارند هم باید برنامه‌ریزی شود. دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر ناامید از کار داریم که اگر چرخ اشتغال به گردش در بیاید متقاضی کار می‌شوند.

وی گفت: تامین مالی، اهدای تسهیلات در رسته‌های شغلی مختلف به شرط ارائه لیست بیمه‌شدگان و ایجاد اشتغال از کارهایی است که در تولید انقلاب ایجاد می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: سامانه جامع کاریابی‌ها که از امروز کار خود را آغاز کرده است، سه نوع مخاطب مختلف دارند. اول کاریابی‌ها و بعد کارفرمایان و کارجویان البته این سامانه مثل بازار است و ممکن است به دلایل مختلف کارفرما یا کارجو نتیجه مورد نیاز خود را به دست نیاورند.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

  • ناشناس
    0

    سلام.میخام برادخترم یارانه ثبت نام کنم.میشه باگوشی ثبت نام کرد.ی ن

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه