قیمت لیر امروز | قیمت روز لیر

نرخ لیر گران شد | قیمت لیر باورنکردنی شد

کدخبر : 24863

قیمت لیر ترکیه امروز چهارشنبه روند نزولی را پشت سر گذاشت و این ارز با افت ۳٫۷۵ درصدی به دو هزار و ۴۰۰ تومان رسید. آیا قیمت لیر افزایش پیدا می‌کند؟

 به گزارش رصداقتصادی : امروز چهارشنبه هشت دی ماه قیمت لیر با دو هزار و ۴۹۰ تومان بازگشایی شد، در میانه معاملات به دو هزار و ۴۵۰ تومان رسید. در نهایت با ۳٫۷ درصد نزول در یک روز روی قیمت دو هزار و ۴۰۰ تومان ایستاد.

همچنین قیمت پول ملی ترکیه نسبت به روز گذشته ۹۰ تومان کاهش داشته است.

نرخ لیر ترکیه در روز ۹ آذر ماه سال جاری با قیمت دو هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد و امروز یعنی یک ماه پس از نوسان‌های عمده به قیمت دو هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.

قیمت لیر ترکیه در روز مشابه شش ماه گذشته، یعنی ۹ تیر سال جاری با رقم دو هزار و ۹۳۰ تومان معامله شد که در مقایسه با امروز هشت دی کاهش ۱۸٫۰۸ درصدی داشته که معادل ۵۳۰ تومان است.

قیمت لیر

قیمت ۴ هزار تومانی لیر

بالاترین قیمت لیر نیز در یک سال گذشته مربوط به ۲۷ مهر سال ۹۹ می‌شود که با قیمت ۴ هزار و ۱۱۹ تومان معامله شد.

وزیر دارایی ترکیه روز پنج‌شنبه هفته گذشته در مصاحبه با شبکه ان‌تی‌وی مطرح کرده بود: «ترکیه از همه ابزارهایی که در اختیار دارد به شکل مثبتی استفاده می‌کند.»

ذخایر خارجی بانک مرکزی ترکیه تا روز ۱۷ دسامبر به ۱۲٫۲ میلیارد دلار در مقایسه با ۲۱٫۲ میلیارد دلار در هفته گذشته خود نزول کرده بود که خبر از مداخلات ارزی می‌دهد.

هاکام کارا، اقتصاددان ارشد سابق بانک مرکزی ترکیه در توییتر خود نوشت: «فروش ارز خارجی بانک مرکزی ماه میلادی جاری به ۱۷ تا ۲۰ میلیارد دلار بالغ شد که شامل سه میلیارد دلار در روز چهارشنبه بود اما مشخص نیست این ارز چگونه مصرف شده است.»

بر اساس گزارش منتشر شده در رویترز «بانک مرکزی ترکیه تحت فشار اردوغان، نرخ بهره خود را از ماه سپتامبر ۵۰۰ واحد کاهش داد و به ۱۴ درصد رساند؛ درحالی که نرخ تورم به بیش ۲۱ رسیده است.» حالا پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌های سال آینده به علت کاهش ارزش لیر افزایش بیشتری پیدا می‌کند و نرخ تورم به بیش از ۳۰ درصد می‌رسد.»

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه