آخرین یارانه | یارانه جدید | یارانه معیشتی

زمان پرداخت آخرین یارانه امسال مشخص شد | یارانه جدید پرداخت نمی شود

کدخبر : 27660

جزئیات پرداخت آخرین یارانه امسال مشخص شد .

 به گزارش رصداقتصادی : آخرین یارانه امسال قرار است به زودی پرداخت شود . اما آخرین یارانه امسال طبق پیش بینی ها یارانه جدید نیست . آخرین یارانه امسال یارانه معیشتی خواهد بود . بسیاری از مردم نیز منتظر آخرین یارانه امسال در روزهای پایانی بودند . در ادامه جزئیات منتفی شدن یارانه جدید با عنوان آخرین یارانه امسال را می خوانید . 

 

 فعلا با منتفی شدن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در مجلس، دیگر احتمال پرداخت یارانه جدید برای امسال به صفر رسیده است.

آخرین یارانه امسال

پرداخت یارانه جدید به کجا رسید؟

ایسنا نوشت، سازمان هدفمندی یارانه‌ها از واریز یارانه معیشتی در روز نهم اسفندماه (فردا) خبر داده اما اعلامی در مورد پرداخت یارانه جدیدی که چند ماه است بحث آن مطرح شده، نیست.

 

بعد از تاکید و اعلام هایی که دولت درمورد حمایت از دهک‌های پایین و مدیریت یارانه‌های پنهان داشت، اعلام رسمی از سوی معاون اقتصادی رئیس جمهوری برای پرداخت یارانه جدیدی که می توانست مجموع دریافتی یک خانوار را تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش دهد، صورت گرفت ولی در ادامه درباره زمان اجرای آن اظهارات متناقضی مطرح بود.

 

به هر حال دولت این تصور را داشت که حتی قبل از پایان سال جاری دست به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالای اساسی می‌زند و وعده پرداخت یارانه جدید که گفته می‌شد رقمی بین ۹۰ تا ۱۲۶ هزار تومان هم است را بر مبنای همین حذف داده بود، اما شاید تصور نکرده بود که مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه اینگونه مخالفت کرده و برنامه را منتفی کند؛ دولت حتی در لایحه‌ بودجه هم ارز ترجیحی را نیاورده بود.

 

وعده پرداخت یارانه جدید که از دی ماه به بهمن و اسفند منتقل شده بود، در نهایت برای امسال منتفی شده است و اینکه در سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، به تصویب نهایی بودجه ۱۴۰۱ بستگی دارد؛ هرچند تاکنون رای بر ادامه پرداخت ارز ترجیحی بوده و حتی ۹ میلیارد دلاری هم برای تامین ارز کالای اساسی در نظر گرفته شده است.

 

در این شرایط و به گفته کارشناسان، با توجه اینکه منبع درآمدی جدیدی برای دولت ایجاد نمی‌شود، امکان پرداخت یارانه جدید هم وجود نخواهد داشت و فعلا یارانه نقدی با همان رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای ۷۸ میلیون نفر و با هزینه سالانه ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و همچنین یارانه معیشتی با مبلغ متغیر بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان به تناسب اعضای خانوار برای حدود ۶۰ میلیون نفر و هزینه سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومانی ادامه خواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر: