فناوری

رییس سازمان انرژی اتمی : علم و فناوری حوزه قدرت سازی است

کدخبر : 31478

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: علم و فناوری، حوزه قدرت سازی است و سازمان‌های بین‌المللی در سال‌های اخیر در بخش‌های هوا و فضا، انرژی هسته‌ای، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی شرایطی را فراهم کردند که این عرصه، قلمروی پیشتازی آنها باشند.

محمد اسلامی روز چهارشنبه در نشست تخصصی مبنا با موضوع «تاثیر تدابیر راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیشرفت فناوری هسته‌ای» که توسط دفتر نمایندگی حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در مشهد و به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه آن سازمان‌ها از دست یافتن کشورهای دیگر به ویژه در انرژی هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران ممانعت کردند، افزود: با ژرفنگری مقام‌ معظم‌ رهبری و خودباوری در انرژی هسته‌ای توانستیم اکنون آن را به صورت بومی عرضه کنیم.

وی ادامه داد: در عصر حاضر شاهد پیشرفت فوق العاده سریع علم و فناوری که پیوسته تاثیرات ژرفی را در همه حوزه ها به وجود می‌آورد، هستیم.

معاون رییس جمهور بیان کرد: نکته مهم در این فرآیند قدرت پیش برنده اهداف ملی کشورها و امنیت ملی آنها است که در دیپلماسی متبلور می شود و پشتوانه دیپلماسی قدرت نظامی و اقتصادی است که به صورت مستقیم ریشه در علم و فناوری دارد و هر چقدر این پیشرفت در کشورها باشد و بتوانند به صورت فرآیندی از آن استفاده کنند بیشتر توانسته‌اند نقش قدرت سازی خود را داشته باشند.

وی گفت: ابرقدرت ها که قرار بود قبل از پیروزی انقلاب برای ایران، تاسیساتی ایجاد کنند به دلیل شرایط انقلاب، طرح ها را متوقف کردند و تعهدات خود را انجام ندادند. اما چرخه مهم، سوخت هسته ای بود که مقام معظم رهبری با ژرف نگری از سال ها پیش با ورود به موضوع علوم پیشرفته، از آن حمایت کردند و ایستادگی ایشان سبب شد تا با یک نگاه خودباورانه مورد  اقدام قرار گیرد.

اسلامی افزود: همچنین نگاه و باور جوانان است که بعد از اتمام تحصیلات توانستند وارد این عرصه شوند و تکنولوژی ها را به صورت بومی عرضه کنند. در واقع با باور جوانان و هدایت و حمایت های مستمر از این جریان توانستیم به ظرفیت پایداری برسیم و اکنون کاملا خودکفا هستیم.

وی با اشاره به خروج ترامپ از معاهده برجام اظهار کرد: در پی این اقدام، یک مرتبه کشور توانست با یک حرکت جهادی 10 ماهه مسیر 10 ساله را در ظرفیت غنی سازی طی کند و این موضوع موجب دستپاچگی ۵+۱ و نیز سبب شد تا آنها دوباره به مذاکرات برگردند تا ظرفیت هسته ای ما را متوقف کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی به تاکیدات مقام معظم رهبری در بخش های اثرگزار انرژی هسته ای و برق اتمی اشاره و بیان کرد: علی رغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب آن طور که باید حرکت نکردیم و نکته مهم در برق هسته ای این است که کشورهای دیگر همکاری نکردند که بار دیگر با خودباوری باید همین حرکت را در برق اتمی ادامه دهیم.

وی با بیان خباثت های دشمن در خرابکاری، حرکات تروریستی و ترور دانشمندان گفت: تلاش دشمنان در این حوزه، آن را به خط مقدم جبهه تبدیل کرده و دانشمندان کشور با تاکید و انگشت اشاره مقام معظم رهبری که خودتان بسازید پای کار ایستادند و در موضوع سوخت ۲۰ درصد که نیاز تهران بود، اقدام کردند و ما امروز نه تنها سوخت ۲۰ درصد بلکه سوخت ۶۰ درصد را دست تولید داریم.

اسلامی با اشاره به تولیدات بخش سلامت و رادیو داروها از حرکت به سمت پلاسمادرمانی خبر داد و به نقش بسیار مهم آب سنگین اشاره کرد و افزود: متاسفانه دشمنان با اتهام بهره مندی از آن در تولید سلاح هسته ای ما را از آن منع می کنند و اگر ایستادگی مقام معظم رهبری نبود و ما وارد فناوری هسته ای نمی شدیم و اکنون خیلی عقب بودیم.

وی خاطرنشان کرد، چرخه پیشرفت کشور باید بدون وقفه حرکت کند و توان کشور باید برای پیشرفت کشور صرف شود و باید رنج و مشقت را تحمل کنیم تا به قله برسیم.

منبع: افکارنیوز
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر: