محمدرضا شریفی نیا

محمدرضا شریفی نیا زندانی شد | راز چندین ساله محمدرضا شریفی نیا بر ملا شد

کدخبر : 35227

محمدرضا شریفی نیا خاطره‌ای از ماجرای زندان رفتن‌اش در پیش از انقلاب را تعریف کرد که حاشیه ساخت.

محمدرضا شریفی نیا رز رضوی نخستین بازی خود را در سریال “ملکوت” ایفا کرد و در این سریال نقش نوه ی محمدرضا شریفی نیا  را بازی کرد. رز رضوی نیز در مجموعه کلاه پهلوی و در کنار  محمدرضا شریفی نیا  بازی کرده است. در ادامه به جزئیات زندگی  محمدرضا شریفی نیا میپردازیم.

 محمدرضا شریفی نیا خاطره‌ای از ماجرای زندان رفتن‌اش در پیش از انقلاب را تعریف کرد که حاشیه ساخت.

او ادامه داد: «قبل از انقلاب و سر یک ماجرایی مرا دستگیر کردند و به زندان بردند. آن زمان کسی که کتاب می‌خواند، حکمش سنگین‌تر می‌شد، آنقدر موضوع جدی بود که از هر یک از زندانی‌ها که می‌پرسیدند چه کتابی خوانده‌ای، می‌گفت «کلیله و دمنه»، «بوستان» و «گلستان». نوبت به من که رسید، ۸ صفحه را از کتاب‌هایی که خوانده بودم، پر کردم که دو صفحه اول آن مربوط به نویسندگان روسی بود. چند ساعت بعد، رئیس زندان مرا خواست و گفت تو چه‌کاره‌ای؟ گفتم من یک دانشجو هستم. گفت چگونه جسارت کردی نام تمام کتاب‌هایی را که خوانده‌ای، بنویسی؟ گفتم چون من معلم بچه شما هستم، ترسیدم فقط آن سه کتاب را بنویسم و شما از من عصبانی شوید که چطور معلمی هستم که همین سه کتاب را خوانده‌ام.  البته بیشتر از این کتاب خوانده‌ام اما متاسفانه دیگر امکان نوشتن وجود نداشت. در مقابل، رئیس زندان کمی فکر کرد، من را نگاه کرد و گفت احسنت.»

محمدرضا شریفی نیا در 25 خرداد سال 1334 در تهران متولد شد. او همسر سابق آزیتا حاجیان؛ بازیگر و پدر مهراوه و ملیکا شریفی نیا است و مدرک کارشناسی تربیت بدنی دارد

محمدرضا شریفی نیا

در بخشی از این گفت‌وگو، مدیری از شریفی‌نیا پرسید «در پدر بودنت به چه چیزی خیلی افتخار می‌کنی» که مهمان برنامه در پاسخ گفت: «به این که در کودکی مهرآوه و ملیکا، آنها هر سوالی از من داشتند، به آن‌ها جواب می‌دادم آن هم به سبب کتاب‌های بسیاری که خوانده بودم، چون معتقدم یک هنرمند باید درباره همه چیز اطلاعات داشته باشد.»

محمدرضا شریفی نیا

بیوگرافی

تعداد فرزند :2 دختر

همسر سابق :آزیتا حاجیان

تحصیلات :کارشناسی تربیت بدنی

محل تولد :روستای خاتون آباد از توابع اصفهان

تاریخ تولد :1334/3/25

نام خانوادگی :شریفی نیا

نام :محمدرضا

محمد رضا شریفی نیا بازیگر سینما وتلویزیون

محمدرضا شریفی نیا در 25 خرداد سال 1334 در تهران متولد شد. او همسر سابق آزیتا حاجیان؛ بازیگر و پدر مهراوه و ملیکا شریفی نیا است و مدرک کارشناسی تربیت بدنی دارد.

محمدرضا شریفی نیا

فراگیری تئاتر و بازی در نمایش ها را از اواسط دهه 1350 شروع کرد. همچنین بازی در سینما را از سال 1370 با اوینار کاری از شهرام اسدی آغاز کرد.شریفی نیا برای اولین بار با بازی در نقش بسیار کوتاهی در فیلم پری (داریوش مهرجویی) در سال 1373معرفی شد.

محمدرضا شریفی نیا

شریفی نیا در دوران جوانی

اما قبل از آن و در سال های 1370 تا 1372 مشغول بازی در نقش ولید در مجموعه تلویزیونی امام علی (داود میرباقری) بود که با پخش این مجموعه در سال 1375 مطرح و شناخته شد.

محمدرضا شریفی نیا در نقش ولید در سریال امام علی (ع)

محمدرضا شریفی نیا در سال 1389 در اخراجی ها 3 آخرین قسمت از سه گانه اخراجی ها، به کارگردانی مسعود ده نمکی در نقش حاجی گیرینف رقیب اکبر دباغ در انتخابات ریاست جمهوری ایفای نقش کرد. این فیلم مانند اخراجی ها و اخراجی ها 2 از مضمون جنگ ایران و عراق و روایتی طنز برخوردار است و به نوعی نتیجه قصه این سه گانه در این فیلم بیشتر نمود پیدا می کند. این فیلم با فروش 5 میلیارد و 900 میلیون تومان در داخل ایران، پرفروش ترین و پرمخاطب ترین فیلم سال 1390 بود.

محمدرضا شریفی نیا

محمد رضا شریفی نیا علاوه بر بازی در فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی، سمت های دستیار کارگردان، برنامه ریز، عکاس را هم برعهده داشته است. او علاوه بر اینها در بسیاری از فیلم ها انتخاب بازیگران را بر عهده دارد. 

 فیلم شناسی 

فیلمهای  سینمایی محمدرضا شریفی نیا

آدم برفی                            1373

پری                                   1373

برج مینو                             1374

ابر و آفتاب                           1375

لیلا                                   1375

سینما سینماست                1375

جهان پهلوان تختی               1376

بازیگر                                 1377

شیدا                                 1377

عشق کافی نیست              1377

بلوغ                                  1377        

دختردایی گمشده                1377

میکس                              1378

مونس                               1379

دختری بنام تندر                  1379

مسافر ری                         1379

مربای شیرین                     1379

خاکستری                         1379  

عروس خوش قدم               1381

دنیا                                 1381

واکنش پنجم                     1381

سیزده گربه روی شیروانی   1382

مکس                              1382

سالاد فصل                       1383

ازدواج به سبک ایرانی         1383

نقاب                               1383

گیس بریده                       1383 

محاکمه                           1385

پارک وی                          1385

اخراجی ها                      1385

چه کسی امیر را کشت؟    1385

نصف مال من نصف مال تو   1385   

مهمان                            1385

دایره زنگی                      1386

زن ها فرشته اند              1386

یک اشتباه کوچولو            1387

اخراجی ها 2                 1387

پسر تهرانی                    1387

سوپراستار                     1387  

اخراجی ها 3                 1389

گیرنده                           1390  

پایان نامه                       1390

خودزنی                        1390

پس کوچه های شمرون    1390

رسوایی (مسعود ده نمکی) 1391

 

جشن تولد محمدرضا شریفی نیا بازیگر کشورمان

محمدرضا شریفی نیا یکی از چهره های شناخته شده دنیای هنر است که بازیگری را از اوایل دهه 70 آغاز کرد و امروز یکی از پرکارترین های سینما و تلویزیون است که انتخاب بازیگر بسیاری از فیلم و سریال ها را برعهده داشته است.

روز گذشته 25 خردادماه همزمان با سالروز تولد 64 سالگی محمدرضا شریفی نیا بود و به همین مناسبت ملیکا و مهراوه دو دختر آقای بازیگر برایش جشن تولدی را ترتیب دادند.

تبریک مهراوه و ملیکا برای تولد پدرشان محمدرضا شریفی نیا

ملیکا دختر کوچکتر محمدرضا شریفی نیا با انتشار عکس هایی از جشن تولد پدرش دلنوشته ای عاشقانه و بلند برای این روز نوشت.

 

عکسی از جشن تولد محمدرضا شریفی نیا

ملیکا شریفی نیا با انتشار تصاویری برای تولد محمدرضا شریفی نیا نوشت :برای من ، واژه ی پدر بیش از هر چیز سمبلِ دانش است سمبلِ هنر و خلاقیتِ مدام....

از روزی که چشم باز کردم در زندگی ام ، کتاب دیدم و شعر و خط و رنگ و نقش کودکی من ، کودکیِ عجیبی بود و جذاب ترین زمانش به پرسه زدن در اتاقی گذشت که دیوارهایش ، از کتابخانه بود !

چون خانه ی ما یک اتاق بیشتر نداشت و جایی برای آن همه کتاب نبود اما در خانه ی کوچک ماهمیشه «خلاقیت » بود که نتیجه اش شد جذاب ترین مأمنِ دنیا ! اتاق کاری شلوغ و سحرآمیزبه نامِ پدر به کامِ من !

هر روز به شوقِ کشف نادیده ها در مأمن غرق می شدم و هر شب با دستی پر از رنگ و چوب و مُغار یواشکی نمی خوابیدم ! آن جهانِ کتابخانه ای بهشتِ من شده بود و کتاب هایی که او از هیچ برای نوجوانان پرورانده بود ، درس های روزمره ام کتاب هایش... آه... کتاب هایش ! کتاب هایی پر از حرف و نقش و نگار همراه با ناشنیده های بسیار و عجب... درس های سختی بود شاید هم من زیادی کوچک بودم برای ادبیاتِ پُر مفهوم شان کتاب های دیگرِ دیوارِ بهشت که هیچ برای من حتی یک خط شان هم فهمیدنی نبود با سوادِ هفت، هشت ساله ی نیمه کاره ام و موضوعاتِ فسفلی و عجیب شان!

اما باز ، با سماجت هر روز نگاه شان می کردم ورق می زدم شان زندگی شان می کردم دلم می خواست درک شان کنم و بفهمم چرا این قدر برایش مهم اند چه چیزی درشان موج می زند که باعث شده تمام شان را از بر باشد ! چه حرفِ عجیبی در آنهاست که باعث شدهجوابِ همه ی سوال ها را بداند حال که دیگر هم سنِ آن سال هایش شده امتنها می نشینم و لیوان چایی در دست به خودِ آن روزهایم لبخند می زنم و می گویم حسابی شانس آوردی ! که خدا ،خدای معرکه ی یکتا چنین پدری را برایت برگزید وگرنه معلوم نبود در کجای زندگی ابه این بینش برسی شاید خیلی دیر... شاید هرگز !

دیگر سالیانِ سال است که فهمیده ام جوابِ تمام سوال های جهان در بی نهایتِ کتاب هاست و هر قدر هم که بخوانی و بدانی در مقابل دانستنی های بی پایانش باز کم است و هنوز هم که هنوز است به وقتِ سرگردانی ام میانِ نادانسته ها او « خود » کتابِ زنده ای ست برای جوابِ همه ی سوال ها !و « این » خود هدیه ی معرکه ای ست برای من از طرف خدا

تولدت مبارک خوندنی ترین .... مرسی از خلاقیت و دانشی که هر لحظه در زندگیم جاری بوده و هست به لطف تو

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان

خبرداغ روز

‍‍‍
ارسال نظر: