قیمت بنزین | قیمت جدید بنزین | قیمت بنزین در سال جدید

قیمت هر لیتر بنزین 8 هزار تومان می شود؟ | قیمت نهایی بنزین مشخص شد

کدخبر : 37735

میزان تولید روزانه بنزین حدود 100 میلیون لیتر در روز است و این در حالیست که میانگین مصرف سوخت در سال جاری 96 میلیون لیتر روز است. البته در ماه‌های اسفند سال گذشته و فروردین امسال میانگین مصرف بنزین حتی تا 130 میلیون لیتر در روز نیز پیش رفت.

دولت و مجلس بارها اعلام کرده اند برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین در سال جاری ندارند .شایعاتی در برخی سایت های خبری مبنی بر افزایش قیمت بنزین مطرح شده است که این شایعات دروغ می باشد و قیمت بنزین افزایش نخواهد یافت . با تاکید رئیس جمهور قیمت بنزین در سال 1401 افزایشی نخواهد داشت. 

قیمت بنزین
فرآیند آزادسازی قیمت‌ها در آخرین مرحله شامل حال دارو شد و بسیاری بر این گمان هستند که بنزین نیز دیر یا زود آزاد خواهد شد و به احتمال زیاد از اوایل سال آینده این تصمیم دولت نیز اجرایی خواهد شد. اگر دولت بخواهد واقعا قیمت بنزین را آزاد کند باید هر لیتر به حول و حوش ۸ هزار تومان افزایش یابد در حالی که میانگین حداقل درآمد هر فرد زیر ۲۰۰ دلار است. در اروپا قیمت هر لیتر بنزین حدود ۱ یورو و ۳۰ سنت است، اما میانگین حداقل درآمد هر فرد آلمانی به عنوان مثال حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه است.
 
فرآیند آزادسازی قیمت‌ها در آخرین مرحله شامل حال دارو شد و بسیاری بر این گمان هستند که بنزین نیز دیر یا زود آزاد خواهد شد و به احتمال زیاد از اوایل سال آینده این تصمیم دولت نیز اجرایی خواهد شد.
مصرف بنزین در کشور
میزان تولید روزانه بنزین حدود 100 میلیون لیتر در روز است و این در حالیست که میانگین مصرف سوخت در سال جاری 96 میلیون لیتر روز است. البته در ماه‌های اسفند سال گذشته و فروردین امسال میانگین مصرف بنزین حتی تا 130 میلیون لیتر در روز نیز پیش رفت.
 
طبق آمار میانگین مصرف سوخت خودروهای داخلی سه برابر میانگین استاندارد جهانی است. خودروهای داخلی روزانه 25 میلیون لیتر بیش از میانگین مصرف جهانی می‌سوزانند و اگر قیمت لیتر بنزین را معادل میانگین نرخ جهانی یک دلار در نظر بگیریم خودروهای داخلی سالانه 11 میلیارد دلار مازاد بر میانگین مصرف جهانی سوخت مصرف می‌کنند.
قیمت بنزین
 
از طرفی گفته می‌شود روزانه 15 میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق می‌شود. به این ترتیب میزان هدر رفت بنزین حدود 40 میلیون لیتر در روز است و اگر قیمت بنزین در ایران را 20 هزار تومان در نظر بگیریم روزانه 800 میلیارد تومان معادل ماهانه 24 هزار میلیارد تومان از منابع کشور دود می‌شود و به هوا می‌رود. اگر بنزین را با نرخ جهانی حدود 1 دلار و 30 سنت در نظر بگیریم این رقم به حدود 50 هزار میلیارد تومان می‌رسد. این یعنی معادل پرداخت 25 میلیون تومان یارانه در سال به یک خانوار چهار نفره.
 
مصرف بنزین در سال 1370 روزانه حدود 25 میلیون لیتر بود و 15 سال بعد یعنی در سال 1385 به 75 میلیون لیتر رسید یعنی رشد 200 درصدی.
 
یارانه پنهان
دولت مصارفی دارد تحت عنوان یارانه پنهان، یعنی یارانه‌ای که برای فروش ارزان سوخت در نظر می‌گیرد که در بودجه عمومی دولت قرار ندارد. رقم این یارانه برای سال 1400 رقم حیرت انگیز 1300 هزار میلیارد تومان بوده است!! بلکه درست شنیدید: 1300 هزار میلیارد تومان. فقط این یارانه از کل مصارف مربوط به بودجه عمومی و تبصره 14 نیز بیشتر است. کل مصارف بودجه عمومی که شامل پرداخت‌های جاری، هزینه‌های عمرانی و بازپرداخت‌ها وام‌ها و قرض‌هاست رقمی حدود 950 هزار میلیارد تومان است. رقم بودجه تبصره 14 که شامل پرداختی دولت برای رفع محرومیت‌هاست حدود 255 هزار میلیارد تومان می‌شود که جمع این دو معادل 1200 هزار میلیارد تومان است که باز هم از یارانه پنهان سوخت کمتر است.
 
از این 1300 هزار میلیارد تومان بیش از 200 هزار میلیارد تومان فقط سهم بنزین است تا بنزین با قیمت ارزان به مصرف‌کنندگان برسد. اگر قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود و جمعیت ایران را مثلا 80 میلیون نفر در نظر بگیریم سالانه رقمی بالغ بر 16 میلیون و 250 هزار تومان (1300 هزار میلیارد تومان یارانه پینهان سوخت، تقسیم بر 80 میلیون نفر) فقط از بخش سوخت به هر نفر می‌توان یارانه داد. یعنی یک خانوار چهار نفره می‌تواند سالی 65 میلیون تومان دریافت کند.
 
قیمت بنزین بعد از آزادسازی چقدر است؟
حال پرسش این است که قیمت بنزین بعد از آزادسازی چقدر خواهد بود؟
 
طبق آمار در حال حاضر قیمت هر لیتر بنزین در کشورهای حوزه خلیج فارس بین 14 هزار تومان تا 17 هزار تومان متفاوت است که تقریبا اطراف 50 سنت نوسان می‌کند. هر لیتر بنزین در کشور کویت حدود 10 هزار تومان، در عراق حدود 14 هزار تومان، در قطر حدود 16 هزار تومان و در عربستان حدود 17 هزار تومان است.
قیمت بنزین
 
اگر نرخ 1500 تومان یارانه‌ای و 3000 تومان آزاد را در نظر بگیریم تنها دو کشور ونزوئلا و لیبی قیمت بنزین کمتری از ایران دارند و این در حالیسیت که قیمت هر لیتر بنزین صادراتی ایران تقریبا نزدیک به نرخ کشور کویت است.
 
منبع: انتخاب
 
 

خبر مهم دولت درباره افزایش قیمت بنزین

پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت:روزنامه‌ای که خبر گرانی بنزین را منتشر کرده، با رجوع به آرشیو خود می‌تواند به‌خوبی قضاوت کند که در چند ماه گذشته چند بار شایعه افزایش قیمت بنزین را بدون هیچ مستنداتی مطرح کرده که با گذشت مدت زمان نه چندان طولانی، خلاف واقع بودن آن مشخص شده است.

دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد و انتشار شایعات و برخی قیمت‌هایی که در رسانه‌ها انتشار می‌یابد صرفا حدسیات و سناریوسازی در این زمینه و عاری از حقیقت است.

شورای اطلاع‌رسانی دولت در جوابیه‌ای به روزنامه آرمان ملی که مطلبی درباره گران شدن بنزین منتشر کرده بود، اعلام کرد: برخلاف نظر نویسنده و کارشناس روزنامه آرمان ملی، با وجود افزایش چشمگیر مصرف بنزین پس از مهار کرونا، با مدیریت منابع موجود و ذخیره‌سازی‌های مناسب، همچنان نیازی برای واردات بنزین وجود ندارد. البته آنچه مسلم است اینکه اصلاح الگوی مصرف و مصرف بهینه و جلوگیری از قاچاق آن به عنوان یکی از احکام قوانین دائمی، جایگاه ایران را به عنوان یک صادرکننده بنزین و دیگر فرآورده‌ها تثبیت خواهد کرد.

انجام طرح‌های آزمایشی مانند اصلاح طرح یارانه بنزین و تخصیص یارانه بنزین برای همه در جزیره کیش، به منظور شناخت نواقص احتمالی طرح بوده و نتایج اجرای آن فارغ از موفق یا ناموفق بودن، ارتباطی با موضوع افزایش قیمت بنزین نداشته و ندارد و هر نوع تحلیلی بر این اساس فاقد صحت است.

 

خبر مهم شورای اطلاع‌رسانی دولت درباره افزایش قیمت بنزین

در توضیحات شورای اطلاع‌رسانی دولت آمده است: آنچه تاکنون بارها بر آن تاکید شده این است که «در حال حاضر دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد و انتشار شایعات و برخی قیمت‌هایی که در رسانه‌ها انتشار می‌یابد صرفا حدسیات و سناریوسازی در این زمینه و عاری از حقیقت است.» توصیه ما به رسانه‌ها و به ویژه روزنامه آرمان ملی به عنوان یک رسانه رسمی این است در خصوص قیمت بنزین، با تیترهای جنجالی و برآمده از شایعات، فضای فکری مخاطبان خود را بی‌جهت مشوش و آلوده به شایعات نکنند.

روزنامه آرمان ملی با رجوع به آرشیو خود می‌تواند به‌خوبی قضاوت کند که در چند ماه گذشته چند بار شایعه افزایش قیمت بنزین را بدون هیچ مستنداتی مطرح کرده که با گذشت مدت زمان نه چندان طولانی، خلاف واقع بودن آن مشخص شده است. / خبرآنلاین 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه