قیمت گوشت گوسفندی| قیمت گوشت امروز| قیمت گوشت گوساله

قیمت گوشت ارزان شد؟ | نیم شقه گوسفندی چند؟

قیمت گوشت ارزان شد؟ | نیم شقه گوسفندی چند؟
کدخبر : 47294

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با تاکید بر اینکه علت اصلی گرانی گوشت در کشور به گرانی دام برمی‌گردد، بیان کرد: در حال حاضر گوسفند زنده هر کیلو ۱۳۰ هزار تومان است.

قیمت گوشت طی ماه های گذشته با تغییر همراه بود. قیمت گوشت ثابت ماند. قیمت گوشت بعد از افزایش قیمت نهاده های دامی گران شد. قیمت گوشت بعد از کاهش معنادار تقاضا ثابت ماند.  قیمت گوشت امروز را در ادامه می خوانیم.

مرضیه ثمره‌حسینی: در حال حاضر در قصابی‌های سطح شهر تهران، هر کیلو راسته گوساله ۲۶۰ هزار تومان؛ شقه گوسفندی ۲۸۸ هزار تومان؛ ران گوسفندی ۳۳۵ هزار تومان؛ ران راسته قلوه‌گاه گوسفندی ۲۹۰ هزار تومان؛ سردست گوسفندی ۲۹۰ هزار تومان؛ ماهیچه گوسفندی ۲۹۰ هزار تومان؛ و دنبه ۱۷۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در مورد دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز گفت: علت اصلی گرانی گوشت در کشور به گرانی دام برمی‌گردد.

«علی اصغر ملکی» افزود: همه می‌گویند گوشت چرا گران است در حالی که می‌شود گفت گوشت گران نیست بلکه دام گران است و گوشت به دام وابسته است. در حال حاضر گوسفند زنده هر کیلو ۱۳۰ هزار تومان است. برای همین ابتدا باید دنبال متریال اولیه برویم که دام زنده است و گران است. چون گوشت را نمی‌شود احتکار کرد و نگه داشت و هر چقدر آن را نگه دارید خود به خود افت قیمت پیدا می‌کند. برای همین فروشنده بر این است که گوشت را خیلی سریع عرضه کند و گوشت تازه را جایگزین کند. از طرف دیگر، در فرهنگ ما هم گوشت تازه خوردن ارجحیت دارد.

ملکی درباره دلایل گران بودن دام زنده هم گفت: علیق و علوفه گران است. الان جو کیلویی ۱۳ هزار تومان است و دامدار هم با این علیق دام خود را پرورش می‌دهد و وقتی آن را به بازار عرضه می‌کند گران‌تر می‌شود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در مورد کمبود دام در کشور بیان کرد: در حال حاضر عرضه دام نسبتا کم است و با توجه به بارش‌های اخیر ترابری و حمل و نقل هم دچار مشکل شده و مجموع این عوامل باعث التهاب در بازار گوشت قرمز شده است. اما امور پشتیبانی دام بر این است که از داشته‌های ذخایر استراتژیک خود استفاده کنند.

کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز

گزارش‌ها حاکی از آن است که سرانه مصرف گوشت در ایران کاهش یافته است. در برخی گزارش‌ها آمده است سرانه مصرف گوشت قرمز ایرانی‌ها به زیر ۱۲ کیلو در سال رسیده است. برخی دیگر، این عدد را حدود ۶ کیلوگرم در سال عنوان کرده‌اند. ملکی با تایید این مطلب که میزان مصرف گوشت قرمز خانوارهای ایرانی تحت تاثیر گرانی‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است، افزود: در شرایط فعلی با توجه به افزایش هزینه سبد خانوارها، اگر سرانه مصرف به ۶ کیلو هم برسد خوب است، اما استاندارد آن ۱۲ کیلوگرم است.

قیمت گوشت کاهش می‌یابد؟

هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی از واردات گوشت گرم گوسفندی با قیمت هر کیلو ۲۰۰ هزار تومان در میادین میوه و تره‌بار، فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌های شهر از اواسط این هفته خبر داد. رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در این باره گفت: ما هم این خبر را شنیده‌ایم اما تا عملیاتی نشود نمی‌شود در مورد آن صحبت کرد. اما اگر این اتفاق بیفتد در کنترل و کاهش التهاب قیمت‌ها در بازار گوشت موثر خواهد بود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در مورد قیمت گوشت قرمز در روزهای پیش رو هم گفت: شرایط به گونه‌ای است که نمی‌تونیم قیمت‌ها را پیش‌بینی کنیم اما با توجه به اینکه توزیع گوشت منجمد در حال انجام است و اگر واردات گوشت گرم انجام شود، یقینا می‌تواند بازار را از التهاب بیندازد.  

افزایش قیمت گوشت در راه است

دادرس گفت: برای مصرف‌کننده هم تشخیص گوشت دام نر و ماده از یکدیگر آسان نیست. وقتی مصرف کننده گوشت را خریداری می‌کند و گوشت دیر می‌پزد باید بداند که آن گوشت گوسفند ماده پیر است. یا اینکه برخی گوشت بز را هم وارد بازار کرده‌اند و به قیمت بره نر می‌فروشند، در حالی که قیمت هر کیلو بز زنده کیلویی ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان است. اگر مصرف کننده گوشتی را به اسم گوشت گوسفند خریداری کرد ولی در زمان پخت متوجه شد که گوشت بو می دهد بداند که گوشت بز نر خریده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در مصاحبه تلویزیونی خبر شبکه دو سیما گفت: اعداد و ارقام نشان میدهد که صادرات نمی تواند باعث افزایش قیمت گوشت شده باشد.

وی افزود: کشور ما سالانه می تواند یک میلیون راس دام برای صادرات تولید کند اما از مهر ماه سال جاری تا به امروز تنها 20 هزار راس دام صادر شده است بنابراین صادرات دلیل افزایش قیمت گوشت نمی باشد.

دماوندی نژاد بیان کرد: به دلیل افزایش برودت سرما رفت و آمد مختل شده به همین دلیل این موضوع می تواند تاثیر گذار باشد اما وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص تمهیداتی انجام داده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

دانلود جوکر

Kim Kardashian

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی