پتروشیمی ارومیه

شاروم در مسیر برترین‌های پتروشیمی کشور

شاروم در مسیر برترین‌های پتروشیمی کشور
کدخبر : 47787

شرکت پتروشیمی ارومیه طرح‌های توسعه‌ای خود را با برنامه‌ریزی از پیش‌تعیین شده به سمت پیشرفت حرکت داده به گونه‌ای که این طرح‌ها با اجرای درست وتبیین برنامه‌ای توانسته نقش به‌سزایی در درآمد صادرات این کشور ایفا کند. کارشناسان معتقدند طرح‌های توسعه‌ای شاروم به زودی این شرکت را در زمره نخستین‌ها قرار خواهد داد.

به گزارش رصد اقتصادی، صنعت پتروشیمی از جمله صنایع پربازده در حوزه نفت و انرژی است که توسعه این شرکت ها می تواند ارزش افزوده نفت و فرآورده های نفتی تولیدی را بسیار بالا برده و در ارزآوری به کشور بسیار تاثیرگذار باشد. شرکت پتروشیمی ارومیه از شرکت‌های فعال در این زمینه در شمال غرب کشور است که با رشد قابل توجه در میزان صادرات محصولات توانست درآمد صادراتی خود را با چهار درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۶۶ میلیارد تومان برساند.

پتروشیمی ارومیه دارای سبد متنوعی از محصولات است که علاوه بر تامین نیاز داخل، نقش به سزایی در افزایش سهم صادرات دارد. میزان صادرات این شرکت در ۹ ماه منتهی به آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۲۸ درصد افزایش یافته است. همین افزایش در مقدار، حذف شدن یک محصول صادراتی به عنوان کریستال ملامین را جبران کرده است.

به گفته مدیرعامل این شرکت؛ با توجه به نیاز کشور به محصول پلی‌آلومینیوم کلراید که در صنعت تصفیه آب و پساب‌های شهری و صنعتی کاربرد دارد، امید است با توجه به آغاز عملیات پروژه PAC در این مجتمع، این واحد در سه ماه سوم سال آینده به بهره‌برداری برسد. این واحد تا پایان سال ۱۴۰۲ به ظرفیت تولید ۱۰۰ درصدی دست خواهد یافت و سبب افزایش سودآوری شرکت می‌شود.

براساس گزارش عملکرد پتروشیمی ارومیه، فروش این شرکت در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۴۹ درصد افزایش یافته که یک جهش قابل توجهی در حوزه تولید استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود.

پتروشیمی ارومیه ۹ ماهه منتهی به آذر سال ۱۴۰۱، معادل ۱۰۵ میلیارد تومان سود شناسایی نمود که حاکی از افزایش ۱۵۰ درصدی درآمدهای عملیاتی در ۹ ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه گذشته می‌باشد. 

میزان فروش این شرکت در پایان دوره ۹ ماهه امسال به بیش از ۷۵۹ میلیارد تومان رسیده و با توجه به آمار موجود، فروش داخلی این شرکت در سال جاری افزایش ۲۵ درصدی داشته و میانگین نرخ فروش محصولات هم ۲۱ درصد بیشتر شده است.

همچنین این شرکت به ازای هر سم نیز سود ۱۴۹۳ ریالی ساخت. سود ناخالص نیز با کاهش ۱۱۰ درصدی همراه شد و به ۱۷۱ میلیارد تومان رسید. «شاروم» با سرمایه ثبت شده 700,000 میلیون ریال طی عملکرد 9 ماهه منتهی به 1401/12/29 مبلغ 1,045,349 میلیون ریال سود محقق کرده است.

صد در صد شدن سبد محصولات این شرکت یک دستاوردی بزرگ در طرح‌های توسعه‌ای به حساب می‌آید و رشید قانعی اعلام می‌کند؛ تا پایان سال جاری رسیدن به این ظرفیت را که هم در تکمیل زنجیره ارزش و هم در توسعه منطقه و افزایش اشتغال نقش دارد جشن خواهیم گرفت.

پس از بهره برداری کامل پتروشیمی اوره لردگان، واحد سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه از دیگر طرح های توسعه ای پترول که با هدف تکمیل زنجیره ارزش ، جلوگیری از خام فروشی و توسعه محصولات متنوع و استراتژیک تعریف شده بود بدون حضور کارشناسان خارجی با موفقیت در مدار تولید قرار گرفت. خط تولید سولفات پتاسیم با ظرفیت سالانه ۴۰ هزار تن در سال گذشته با موفقیت راه اندازی گردید. در حالی که بسیاری بر این باور بودند که سبد محصولات «شاروم» با این طرح تکمیل شده است، حالا پتروشیمی ارومیه از طرح توسعه‌ای تولید پلی‌آلومینیوم کلراید خبر داد.

کارشناسان معتقدند که با اجرای طرح توسعه پتروشیمی ارومیه، شاروم تا سال آینده به نخستین تولید کننده پلی آلومنیوم کلراید کشور تبدیل خواهد شد. واحد تولید پلی آلومنیوم کلراید با ظرفیت ۲۳ هزار تن در سال با سرمایه گذاری ۱۰ میلیون دلاری توسط گروه پترول و پتروشیمی ارومیه تا آذرماه سال آینده راه اندازی خواهد شد .

در حال حاضر بدلیل نبود تولید این ماده شیمیایی با ارزش در کشور سالانه ۲۰ هزار تن با ارزش ۱۵ میلیارد دلار از طریق واردات تامین می‌شود که با آغاز تولید در ارومیه نه تنها نیاز کشور تامین می‌شود بلکه می‌توان ۳ تا ۵ هزار تن در سال را صادر کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

دانلود جوکر

Kim Kardashian

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی