ازدواج با زنان بیوه

محدودیت ازدواج با زنان بیوه

محدودیت ازدواج با زنان بیوه
کدخبر : 49424

ازدواج می‌تواند با دختری باکره که پیش‌ از این سابقه ازدواج نداشته، صورت گیرد یا ازدواج با زن بیوه، یعنی زنی که همسر او، فوت نموده نیز امکان‌پذیر و صحیح است.

بیوه به زن یا مردی گفته می‌شود که همسرش درگذشته‌است.رفتار با زنان  بیوه در سراسر جهان متفاوت است. مثلاً در بسیاری از جوامع روستایی و عشایری زنان بیوه ازدواج اجباری دارند.در بعضی جاها رسم است زنان بیوه با برادر شوهر خود ازدواج کنند.در بعضی جاها زنان بیوه شوهرانشان درباره ازدواجشان قبل از مرگ وصیت می کنند. درباره ازدواج زنان بیوه در مطلب زیر بخوانید.

محدودیت های ازدواج با زن بیوه را همه افراد باید بدانند. ازدواج با زن بیوه نیز همانند ازدواج با دختر باکره و ازدواج با دختر همسر، از شرایط به‌خصوصی برخوردار است.

موانع و محدودیت های ازدواج با زنان بیوه

چنانچه زن که یکی از طرفین عقد ازدواج است بیوه باشد، موانع و محدودیت‌هایی برای ازدواج با او، وجود خواهد داشت که در صورت عدم توجه به آن‌ها، ممکن است که طرفین حرمت ابدی نسبت به یکدیگر پیدا کنند و بدین واسطه، دیگر هیچ‌گاه نتوانند به زوجیت یکدیگر درآیند.

باتوجه‌به اهمیت اطلاع از موانع و محدودیت ‌های ازدواج با زن بیوه، در این بخش قصد داریم، در خصوص محدودیت های ازدواج با زن بیوه، صحبت کنیم و بگوییم که طرفین عقد،چگونه می‌توانند، این موانع را بر طرف کرده و پس از آن به‌واسطه عقد نکاح دائم یا موقت، به زوجیت یکدیگر درآیند. موانع ازدواج با زن بیوه، عبارت‌اند از:

وجود قرابت نسبی: زن بیوه و مردی که قصد ازدواج با او را دارد، نباید از اقارب نسبی یکدیگر باشند. بر اساس قانون مدنی، پدر، مادر، اجداد، جدات و هر چه قدر بالاتر رود، اولاد، فرزندان اولاد، برادر، خواهر و فرزندان آن‌ها، هر چقدر که پایین‌تر رود، عمه، خاله، دایی و عمو، از اقارب نسبی هستند که ازدواج با آن‌ها، ممنوع است.

وجود قرابت نسبی زنان بیوه

وجود قرابت رضاعی: زن بیوه و مردی که قصد ازدواج با او را دارد، نباید با یکدیگر قرابت رضاعی، یعنی، قرابتی که به‌واسطه شیر خوردن نوزاد، از شخصی غیر از مادرش، با رعایت شرایط فقهی و قانونی، ایجاد می‌شود، داشته باشند. (در حدود طبقات و درجات قرابت نسبی)

بودن در عده وفات: زن بیوه، در زمان ازدواج مجدد نباید در عده وفات همسرش که ۴ ماه و ده روز است باشد؛ چراکه ازدواج در زمان عده، با علم به حرمت این امر و علم به اینکه زن، در مدت عده است، سبب مواجه‌شدن با عواقب نگه نداشتن عده و حرام شدن ابدی طرفین، بر یکدیگر خواهد شد.

بودن در حالت احرام: زن بیوه و مردی که قصد ازدواج با او را دارد، نباید در حالت احرام باشند؛ چراکه ازدواج در حالت احرام، با علم به حرمت این امر، سبب حرام شدن ابدی طرفین، بر یکدیگر خواهد شد و در غیر این صورت، سبب بطلان عقد است.

کافر و غیرمسلمان بودن مرد: مردی که زن بیوه مسلمان، قصد ازدواج با او را دارد، نباید کافر و غیرمسلمان باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

دانلود جوکر

Kim Kardashian

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی