زلزله

گسل ترکیه می‌تواند گسل تبریز را فعال کند؟

گسل ترکیه می‌تواند گسل تبریز را فعال کند؟
کدخبر : 50381

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی آذربایجان شرقی گفت: فعال‌شدن گسل ترکیه نمی‌تواند موجب فعال شدن گسل‌های منطقه آذربایجان در تبریز یعنی گسل شمال تبریز شود.

حسن عباس نژاد، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی آذربایجان شرقی امروز در جمع اعضای شورای شهر تبریز اظهار کرد: گسل‌های مربوط به ترکیه و سوریه که فعال شده گسل‌های غیر همسان نیستند و بر این اساس توانستند همدیگر را فعال کنند، گسل ترکیه و سوریه دارای حرکت چپ کرد بوده و فاصله آن با گسل های آذربایجان در تبریز ۶۰۰ کیلومتر است بنابراین فعال شدن گسل تبریز به این علت ممکن نیست و جای نگرانی برای مردم وجود ندارد.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی آذربایجان شرقی تاکید کرد: فعال شدن گسل ترکیه نمی‌تواند موجب فعال شدن گسل های منطقه آذربایجان در تبریز یعنی گسل شمال تبریز شود زیرا انتهای آن گسل به شمال آناتولی مربوط می شود اما زلزله هایی که در ترکیه اتفاق افتاد مربوط به شرق آناتولی است.

عباس نژاد خاطر نشان کرد: ما باید آمادگی های لازم را در برابر بحرانی همچون زلزله را داشته باشیم و برای این مهم اقدامات جدی اتخاذ کنیم.

رضا دیزجی، رئیس سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی هم در این جلسه بیان کرد: تمام ابعاد موضوعات ناشی از زلزله اخیر شهرستان خوی و کشورهای ترکیه و سوریه را بررسی کرده ایم و دریافته‌ایم که سازه‌های نامناسب در این جریان بیشترین آسیب ها را وارد کرده اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی ادامه داد:باید بگویم که خوشبختانه استان آذربایجان شرقی در بحث مقررات ملی ساختمانی اقدامات خوبی را انجام داده  و لازم است در راستای پروانه های ساختمانی اقدامات بیش از پیش و نظارت های لازم توسط مدیریت شهری صورت گیرد.

 

مسعود حسن نژاد، مدیریت بحران شهرداری تبریز هم در این خصوص بیان کرد: یکی از بحث های آسیب پذیر در شهر ما موضوع اسکان اضطراری و اسکان موقت است که باید در این خصوص اقداماتی اتخاذ شود.


 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه