سهام عدالت

تفاوت مبلغ مرحله دوم سود سهام عدالت با مرحله نخست چیست؟

تفاوت مبلغ مرحله دوم سود سهام عدالت با مرحله نخست چیست؟
کدخبر : 51930

طبق وعده‌ها قرار است کم‌تر از یک هفته دیگر مرحله دوم سود سهام عدالت به حساب مشمولان وایز شود، البته این مرحله یک تفاوت مهم با مرحله نخست دارد و آن واریز سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت است.

سهام عدالتبه عنوان یکی از محصولات بورس اوراق بهادار، سوددهی قابل توجهی دارد. در واقع، سود سهام عدالت نسبت به سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری مانند سپرده‌های بانکی و حتی اوراق قرضه بازدهی بیشتری دارد. البته میزان بازدهیسهام عدالت مختلف است و بسته به شرایط بازار، می‌تواند تغییر کند.به طور کلی، سود سهام عدالت از دو منبع تأمین می‌شود: سود سالانه شرکت صاحب سهام (سود تقسیمی) و سود حاصل از افزایش قیمت سهام. در صورتی که شرکت مورد نظر با موفقیت های خود پیشرفت کند و درآمد آن رشد کند، احتمال بالایی دارد که سود تقسیمی آن نیز افزایش یابد. همچنین، افزایش قیمت سهام شرکت مورد نظر، سبب افزایش سرمایه بازاریابی آن شده و سود حاصل از فروش سهام به قیمت بالاتر افزایش می‌یابد.در کل، سود سهام عدالتتحت تأثیر بسیاری از عوامل همچون شرایط بازار، روند رشد شرکت، عملکرد صنعت و ... قرار می‌گیرد.

قرار شد سود سهام عدالت سال ۱۴۰۰ طی دو مرحله به حساب مشمولان این سهام واریز شود، بر این اساس قسمت نخست سود، پایان پاییز سال جاری به حساب مشمولان واریز شد.

در مرحله نخست سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومان دارند به ترتیب ۵۱۰، ۵۵۵ و ۶۰۰ هزار تومان و افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار دارند، مبلغ یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان سود علی‌الحساب دریافت کردند.

 

در این راستا طبق وعده‌های وزیر اقتصاد و همچنین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار قرار است بخش دوم سود شنبه و یکشنبه هفته آینده واریز شود. میزان سود واریزی برای هر مشمول همانند مرحله نخست است، اما یک تغییر مهم دارد و آن واریز سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت است.

آنطور که رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده قرار است برای اولین بار بعد از توزیع سهام عدالت، سود شرکت‌های غیربورسی به میزان ۶۷۰۰ میلیارد تومان به حساب سهامداران واریز شود.

وی همچنین، توضیح داد: سود شرکت‌های غیربورسی با سود شرکت‌های بورسی ترکیب و در زمان واریز به صورت یکجا واریز می‌شود.

به طور کلی سود شرکت‌های غیربورسی ۶۷۰۰ میلیارد تومان است که اگر بر کل تعداد سهام‌داران تقسیم شود (۴۹ میلیون نفر) برای هر فرد حدود ۱۳۶ هزار و ۷۰۰ تومان واریز خواهد شد. البته این میزان بسته به سهام اولیه هر مشمول کم یا زیاد می‌شود.

بر اساس این گزارش، از میان شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت ۳۵ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی هستند.

منبع: ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

دانلود جوکر

Kim Kardashian

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی