این مسافران می‌توانند شکایت کنند / جریمه سنگین در انتظار متخلفان + جزئیات

این مسافران می‌توانند شکایت کنند / جریمه سنگین در انتظار متخلفان + جزئیات
کدخبر : 52892

اگر مسافران با خلافکاری‌های گرانفروشی و یا تأخیرهای طولانی در پروازها روبرو شوند، سازمان هواپیمایی به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد شکایت از شرکت‌های هواپیمایی را مطرح کنند.

در شرایطی که مسافر ان با تاخیر یا لغو پرواز روبرو شده و یا شرکت‌های هواپیمایی بلیت را با قیمت بالاتر از حد مصوب به فروش برسانند، امکان شکایت از آن‌ها وجود دارد. به علاوه، براساس آخرین اصلاحیه آیین‌نامه حقوق مسافر، قوانینی برای مواجهه با این شرایط تعیین شده است.

به طور خاص، در صورتی که شرکت‌های هواپیمایی در زمان تعیین شده در بلیت، مسافرین را اگر رضایت داشته باشند از طریق خطوط هوایی دیگر به مقصد منتقل کنند، مسافران خسارت یا جریمه تأخیر یا لغو پرواز را پرداخت نخواهند کرد؛ با این حال، در صورتی که مسافران به هر دلیلی رضایت نداشته باشند، شرکت هواپیمایی ملزم به پرداخت هزینه بلیت بدون کسر جریمه است و امکان شکایت از آن‌ها از طریق وب سایت سازمان هواپیمایی کشوری فراهم است.

همچنین در آیین‌نامه حقوق مسافر دیده شده که اگر شرکت‌ هواپیمایی در پروازهای داخلی، بین دو تا پنج ساعت و در پروازهای خارجی بین سه تا پنج تاخیر داشته باشند، ایرلاین باید طبق به درخواست مسافر یا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بلیت مشابه ارائه کرده یا در صورت انصراف مسافر از پرواز، وجه بلیت را به مسافر برگرداند و در هر صورت موظف است ۳۰ درصد قیمت بلیت را به‌ عنوان غرامت بپردازد.

در عین حال در صورتی که شرکت‌ هواپیمایی در پروازهای داخلی یا خارجی، بیشتر از پنج ساعت تاخیر داشته باشند، ایرلاین باید طبق به درخواست مسافر، یا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بلیت مشابه ارائه کرده یا در صورت انصراف مسافر از پرواز، وجه بلیت را به مسافر برگرداند و در هر صورت موظف است یک برابر قیمت بلیت را به‌ عنوان غرامت بپردازد.

همچنین شرکت‌های هواپیمایی موظفند توسط نماینده خود، به مسافران اطلاع‌رسانی کنند؛ در صورتیکه تاخیر پرواز تا ۷۲ ساعت قبل از پرواز به مسافرین اطلاع‌رسانی شود، مبنای محاسبه و تعیین میزان تاخیر پرواز، زمان جدید اعلام‌شده خواهد بود؛ اما چنانچه اطلاع‌رسانی مزبور بعد از موعد مقرر (۷۲ ساعت قبل از پرواز) باشد، مبنای محاسبه و تعیین میزان تاخیر پرواز، زمان درج‌ شده در بلیت است.

بیشتر بخوانید

تاخیر پروازها قانونی است؟ ‌/ ایرلاین مقصر است یا آژانس هواپیمایی

گران‌فروشی ایرلاین‌ها زیر ذره‌بین!

محمد محمدی‌بخش - رئیس سازمان هواپیمایی کشوری - نیز درباره تاخیرهای شرکت‌های هواپیمایی توضیح داد: بخشی از این تاخیرها با توجه به شرایط پیش‌آمده در وضعیت فعلی قانونی است و بخشی هم غیرقانونی است؛ اما در صورتی که تاخیرها غیر قانونی باشد، مسافران می‌توانند در سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به شکایت از شرکت‌های هواپیمایی اقدام کنند که سازمان در راستای انجام وظیقه خود به این موضوع رسیدگی می‌کند.

همچنین مورد دیگری که به خصوص در ماه‌های گذشته و به‌دنبال درخواست ایرلاین‌ها برای افزایش قیمت رخ داده بود، قیمت‌های نامتعارف بلیت بود و از این رو، محمدی‌بخش نیز خاطرنشان کرد: به تخلفات شرکت‌های هواپیمایی به عنوان متولیان اصلی، آژانس‌ها و سایت‌های فروش و تنوعی که در عرضه داشتند رسیدگی شد و با آنها که از تذکر، ابلاغ یا حالت تعلیق فراتر رفته بودند، ضمن اعلام جرم، برخورد شد که این برخورد با متخلفین این حوزه تا حصول نتیجه نهایی ادامه دارد.

در این راستا، همچنین حسن خوشخو - معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری - به‌تازگی در توییتر خود نوشت که با دریافت گزارشات شما، شرکت هواپیمایی که در خط پروازی کیش مرتکب گرانفروشی شده بود به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شد. درخواست ما از شما مسافرین این است که در صورت مشاهده هرگونه تخلف آن را در سامانه مسافر به نشانی farasa.cao.ir ثبت کنید.

 
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی