پیش بینی هواشناسی امروز ۱۴۰۲/۰۱/۱۳| هشدار ادامه فعالیت سامانه بارشی | احتمال طغیان رودخانه‌ها و ریزش سنگ در مناطق کوهستانی

پیش بینی هواشناسی امروز ۱۴۰۲/۰۱/۱۳| هشدار ادامه فعالیت سامانه بارشی | احتمال طغیان رودخانه‌ها و ریزش سنگ در مناطق کوهستانی
کدخبر : 52910

سازمان هواشناسی با هشدار ادامه فعالیت سامانه بارشی در ۷ استان از احتمال طغیان رودخانه‌ها،‌ ریزش سنگ در مناطق کوهستانی و آب‌گرفتگی خبر داد.

هواشناسی علمی است که به بررسی و پیش‌بینی وضعیت جوی و شرایط هوا در یک منطقه و زمان مشخص می‌پردازد. هواشناسی، از دانش‌هایی است که برای پیش‌بینی وضعیت هوا و آگاهی از نوسانات آن بسیار حائز اهمیت است. دانشمندان هواشناسی با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از محیط‌های مختلف، به بررسی مختلف پارامترهای هوا مانند دما، فشار هوا، رطوبت، سرعت و جهت باد و... می‌پردازند.  اطلاعات هواشناسی به صورت روزانه در رسانه‌های خبری و وب‌سایت‌های مربوطه منتشر می‌شود و کمک می‌کند تا افراد برای برنامه‌ریزی بهتر و برخورد با شرایط هوایی مختلف آماده باشند.درمورد پیش بینی هواشناسی کشور مطلب زیر را بخوانید.

 

مطابق پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش‌های پراکنده پیش بینی شده است. فردا در استان‌های گلستان،‌ خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش روی می‌دهد.

روز سه‌شنبه در ارتفاعات البرز مرکزی و شمال شرق و روز چهارشنبه در برخی مناطق شمال غرب و غرب بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود. پنجشنبه در شمال غرب،‌ ارتفاعات البرز مرکزی، شال شرق و ارتفاعات مرکزی زاگرس بارش پیش بینی می‌شود.

از روز دوشنبه روند افزایش دما در کشور روی می‌دهد. روزهای چهارشنبه و پنجشنبه وزش باد شدید برای استان اردبیل پیش‌بینی شده است. همچنین امروز دریای خزر و طی 3 روز آینده خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج و طوفانی هستند.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یکشنبه 1402/01/13

زمان پایان: دوشنبه 1402/01/14

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/13: مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال و شرق سمنان و ارتفاعات تهران.

دوشنبه 1402/01/14: مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال شرق تهران، نیمه شمالی خراسان رضوی و شمال سمنان.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، صاعقه، تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در مناطق کوهستانی.

توصیه: اجتناب از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار

زمان شروع: یکشنبه 1402/01/13

زمان پایان: پیش از ظهر دوشنبه 1402/01/14

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/13: خراسان رضوی، همدان، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، سمنان، زنجان، خراسان جنوبی، قزوین، تهران، البرز، اصفهان، قم، مرکزی، بوشهر، فارس و یزد.

دوشنبه 1402/01/14: قم، سمنان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، اصفهان، مرکزی، جنوب تهران و جنوب بوشهر.

اثر مخاطره: احتمال خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها.

توصیه: اطمینان از استحکام سازه‌های موقت به‌ویژه چادرهای مسافرتی، تعطیل و محدود کردن فعالیت‌های عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشاری

زمان شروع: یکشنبه 1402/01/13

زمان پایان: یکشنبه 1402/01/13

نوع مخاطره: وزش باد شدید در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر: سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک توام با کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل‌و‌نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت و سقوط اشیا از ارتفاعات.

توصیه: در نواحی مستعد گردوخاک اجتناب از حضور در فضای باز و سفر ، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، تعطیل کردن فعالیت‌های عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج

زمان شروع: پیش از ظهر یکشنبه 1402/01/13

زمان پایان: بعدازظهر چهارشنبه 1402/01/16

نوع مخاطره:

یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه: افزایش سرعت باد در دریای عمان، ارتفاع امواج بین 1 تا 2 متر در سواحل استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه: افزایش سرعت باد در دریای عمان، ارتفاع امواج بین 1 تا 1.5 متر در سواحل استان سیستان و بلوچستان.

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/13: دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

دوشنبه 1402/01/14: دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

و سه‌شنبه 1402/01/15: دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه 1402/01/16: دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی