صحبت های عجیب حسن روحانی: تا اسم عراقچی آمد، قیمت دلار دو هزار تومان کم شد

صحبت های عجیب حسن روحانی: تا اسم عراقچی آمد، قیمت دلار دو هزار تومان کم شد
کدخبر : 53071

هنگامی که عباس عراقچی اسمش آمد، دلار دو هزار تومان ارزان‌تر شد. احتمالاً اگر آقای ظریف حاضر بود، قیمت دلار پنج هزار تومان کاهش می‌یافت! یکی از حاضران، به شوخی، به یادآوری کرد: «اگر خودتان حاضر بودید، شاید قیمت دلار ده هزار تومان کاهش می‌یافت». اما فرد دیگری بلافاصله پاسخ داد: "دکتر ظریف هم از سوی ما حاضر بود".

رییس جمهوری سابق ایران در پایان سال، به طرز شیرینی ناچیزی به رویدادهای سال گذشته اشاره کرد و سال جدید را به عنوان "سال آزمایش سیستم در انتخابات اسفند ماه" توصیف کرد. وی افزود: "چشم جهان به انتخابات اسفندماه دوخواهد بود تا ببینیم آیا این انتخابات سالم، رقابتی و آزاد خواهد بود یا خیر". این بیانات اشاره دارد به موعد برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ است، اما لوازم لازم برای برگزاری انتخابات باید قبل از این تاریخ فراهم شود. هرچند، علاوه بر انتخابات مجلس، با اجرای اصل ۵۹ می‌توان به صورت مستقیم از نظر مردم برای مسائل مختلف مرجع قرار گرفت. نمی‌توان انتظار داشت که درباره یک عبارت یکسان ("نظارت") برای دو موضوع مختلف (انتخابات و رسانه‌ها)، نتیجه تفاوتی یکی باشد و به همین دلیل باید از طریق قانون اساسی و نظارت بر انتخابات و صدا و سیما صحبت شود.

حسن روحانی که در دیدار نوروزی با مدیران ارشد دولت خود در سال‌های ۹۲ تا ۱۴۰۰ سخن می‌گفت ادعای ارتباط نداشتن سیاست خارجی با اقتصاد و معیشت مردم را «بی‌اساس» دانست و به عنوان شاهد مثال گفت: دیدید که تا اسم عباس عراقچی که آمد از قیمت دلار دو هزار تومان کم شد و به طعنه افزود: لابد اگر آقای ظریف می‌رفت ۵ هزار تومان کم می‌شد! هنگامی که یکی از حاضران به مزاح یادآور شد «و اگر خود شما ۱۰ هزار تومان» بلافاصله پاسخ داد: دکتر ظریف هم از طرف ما می‌رفت.

رییس جمهوری پیشین ایران با استقبال از شعار سال (مهار تورم و رشد تولید) از منظر آن که بخشی از تحول به مثابه خواست عمومی را بازمی تاباند، تحقق این امر را منوط به تحول در سیاست خارجی و داخلی دانست و در عین حال گفت: این امر - کاهش تورم- شدنی است کما این که دو بار در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه شده و مردم ثمرات آن را چشیده‌اند. نوبت اول و در سال‌های ۸۲ و ۸۳ و ۸۴ (در دولت دوم خاتمی) و نوبت دوم در زمستان ۹۴ (با شروع برجام) و در ادامه درسال‌های ۹۵ و ۹۶ و بهار ۹۷ (قبل از خروج ترامپ از برجام). او همچنین اضافه کرد در آن دو سال و نیم (زمستان ۹۴، سال‌های ۹۵ و ۹۶ و بهار ۹۷) نه تنها شاهد کاهش تورم بودیم که تک رقمی هم شد و حتی نرخ ۷ درصد را هم شاهد بودیم و در سال ۹۵ رشد اقتصادی نیز به چنان حدی رسید که از آن به عنوان بالاترین رشد اقتصادی در جهان یاد شد. (اشارۀ او به خاطر آن بود که با اجرایی شدن برجام محدودیت در فروش و صادرات نفت خام به میزان زیادی برداشته شد.)

حسن روحانی به اشارات انتخاباتی بسنده نکرد و راه حل اصلی مشکلات با هدف تحول را اجرای اصل ۵۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (برگزاری همه‌پرسی و مراجعه به آرای عمومی) ذکر کرد و گفت: هر چند سؤالات مردم متعدد است، اما در این همه‌پرسی می‌توان سه پرسش اساسی در سه زمینۀ سیاست خارجی، سیاست داخلی و اقتصاد را با مردم در میان نهاد.

رییس جمهوری پیشین ایران گفت: حفظ جمهوریت نظام در گرو برگزاری انتخابات آزاد است و حفظ اسلامیت هم منوط به اخلاق و هر چند اصول و فروع دین همه مهم و محترم است، اما حفظ اسلامیت نظام در گرو اخلاق است حال آن‌که می‌بینیم روزنامه‌ای اگر هر روز توهین نکند و تهمت وارد نسازد شب سر بر بالین نمی‌گذارد.

 
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه