شرایط و نحوه فروش خرید ربع سکه از مرکز مبادله ارز و طلا + جزئیات فروردین 1402

 شرایط و نحوه فروش خرید ربع سکه از مرکز مبادله ارز و طلا + جزئیات فروردین 1402
کدخبر : 53075

با توجه به گفته معاون مرکز مبادله ارز و طلا، سقف خرید ربع‌سکه پنج عدد است و با توجه به این گفته، می‌توانیم منتظر سود حدوداً ۱۰ میلیون تومانی نسبت به بازار آزاد باشیم.

فروش ربع سکه در مرکز مبادله ارز و طلا با تاخیر تقریباً یک ماهه از نیمه فروردین آغاز شد. در حالی که قرار بود بانک مرکزی ۳۰۰ هزار قطعه ربع‌سکه بهار آزادی را از طریق مرکز مبادله ارز و طلا اسفند پارسال عرضه کند، حالا فروش این تعداد سکه از روز پانزدهم فروردین شروع شده است و متقاضیان حقیقی می‌توانند از روز شانزدهم اسفند با مراجعه به صرافی‌ها برای خرید اقدام کنند. در روش خرید ربع‌سکه از مرکز مبادله ارز و طلا نسبت به عرضه آن در بورس که پارسال در دو نوبت صورت گرفت، تفاوت‌هایی وجود دارد و حالا خریدار مجبور به پرداخت هزینه کارمزد و انبارداری نیست. با توجه به صحبت‌های معاون مرکز مبادله و شرایطی که برای فروش ربع‌سکه در نظر گرفته شده، می‌توانیم منتظر سود حدوداً ۱۰ میلیون تومانی نسبت به بازار آزاد باشیم.

شرایط خرید ربع‌سکه از مرکز مبادله ارز و طلا

به گزارش فرارو، فروش ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا درحالی کلید خورد که به هر متقاضی در طول سال فقط پنج قطعه ربع‌سکه بهار آزادی فروخته می‌شود. به‌شرطی که خریدار سال گذشته و همزمان با عرضه ربع‌سکه در بورس، ربع‌سکه نخریده باشد. شرط بعدی این است که متقاضی باید ۱۸ سال سن داشته باشد و برای خرید ربع‌سکه با کارت ملی راهی صرافی شود. آنطور که مرکز مبادله ارز و طلا در اطلاعیه جدیدش اعلام کرده، خریداران از فردای عرضه رسمی ربع‌سکه در مرکز مبادله یعنی روز چهارشنبه ۱۶ فروردین می‌توانند با مراجعه به صرافی‌های عضو مرکز مبادله برای خرید سکه اقدام کنند. خریداران ربع‌سکه از مرکز مبادله ارز و طلا فقط کارگزاران این مرکز مثل بانک‌ها و صرافی‌های بانکی خواهند بود و مردم عادی می‌توانند با مراجعه به www.ice.ir از قیمت ربع‌سکه مطلع شوند. روش عرضه ربع سکه در مرکز ارز و طلا به صورت حراج است و صرافی‌های عضو بازار متشکل می‌توانند قیمت‌های پیشنهادی خود را ارائه دهند تا کشف قیمت انجام شود.

تفاوت خرید ربع‌سکه از مرکز مبادله و بورس

فروش ربع‌سکه در مرکز مبادله تقریبا سرو‌شکلی مشابه عرضه آن در بورس خواهد داشت. چون عرضه‌کننده ربع‌سکه در مرکز مبادله و بورس، درواقع بانک مرکزی است. تا امروز عرضه ربع‌سکه توسط بانک مرکزی در دو نوبت طی دی‌ماه و بهمن‌ماه پارسال انجام شد و حالا با هدف کنترل التهابات بازار، فروش ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا آغاز شده است. از طرفی شیوه فروش ربع‌سکه در بورس در مرحله اول به‌شکل حراج بود و الان هم قرار است با همین تاکتیک، فروش ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا انجام شود. البته بین فروش ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا با بورس تفاوت‌هایی وجود دارد. مثلا با شروع فروش ربع‌سکه در مرکز مبادله، برخلاف حالتی که در بورس وجود داشت، خریدار دیگر نیازی به پرداخت هزینه انبارداری و کارمزد ندارد. با این حال همچنان ماجرای مبلغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در قیمت کشف شده نهایی معاملات پابرجسات. بانک مرکزی مجوز فروش ۳۰۰ هزار قطعه ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا را دریافت کرده، اما مسعود توکلی به‌عنوان معاون این مرکز گفته این مجوز قابل تمدید است.

سود خرید ربع‌سکه از مرکز مبادله

قیمت ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا قرار است به‌صورت روزانه در سامانه این مرکز که کماکان با اسم بازار متشکل ارزی فعالیت دارد، اعلام شود. تا زمان نگارش این مطلب هیچ کشف قیمتی در مرکز مبادله ارز و طلا برای ربع‌سکه دیده نمی‌شد، اما با خواندن صحبت‌های معاون این مرکز می‌توانیم به‌شکل تقریبی تفاوت قیمت ربع‌سکه در مرکز مبادله با بازار آزاد را محاسبه کنیم. مسعود توکلی گفته اختلاف قیمت زیادی بابت شیوه عرضه ربع‌سکه در مرکز مبادله و بورس وجود نخواهد داشت. همزمان با آخرین عرضه ربع‌سکه در بورس، یعنی بهمن ۱۴۰۱، هر قطعه ربع‌سکه تقریبا ۱۵ درصد کمتر از بازار آزاد فروخته شده است. به‌این ترتیب اگر فروش ربع‌سکه در مرکز مبادله تقریبا با همین فرمول انجام شود، با احتساب سقف پنج سکه‌ای که برای خرید وجود دارد، پای سود تقریبا ۱۰ میلیونی نسبت به بازار آزاد وسط می‌آید.

 
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی