آیا خرید این سهم سودآور است؟ | همه چیز در مورد عرضه اولیه پی پاد

آیا خرید این سهم سودآور است؟ | همه چیز در مورد عرضه اولیه پی پاد
کدخبر : 53084

فرصت ثبت پیش‌سفارش برای عرضه اولیه پی پاد تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه و در تاریخ ۱۶ فروردین برگزار خواهد شد. با این حال، هر کد بورسی مجاز به خرید حداکثر ۵۰۰ سهم خواهد بود و جهت حضور در عرضه اولیه، نیاز به پرداخت ۲۷۵ هزار تومان به صورت نقدی دارید. پیش‌بینی می‌شود که عرضه اولیه پی پاد با استقبال قابل توجهی روبرو خواهد بود.

به‌منظور افتتاحیه بورس در سال ۱۴۰۲، عرضه اولیه پی پاد برای روز چهارشنبه ۱۶ فروردین برنامه‌ریزی شده است. با این حال، مهلت ثبت پیش‌سفارش برای آن تا ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین به پایان خواهد رسید. کارگزاری فارابی نیز در اطلاعیه‌ای که برای مشتریان خود ارسال کرده، مبلغ نقدی لازم جهت حضور در عرضه اولیه پی پاد را ۲۷۵ هزار تومان اعلام کرده است. با این حال، به نظر می‌رسد این مقدار به‌عنوان سقف مجاز برای خرید سهام و نهایتاً حداکثر تعداد سهمی که هر شخص بورسی می‌تواند خریداری کند، محسوب شده است. در عمل، هر شخص ممکن است نهایتاً تنها حدود ۱۲۹ هزار تومان ارزش سهم پی پاد را خریداری کند.

عرضه اولیه پی پاد؛ جزییاتی که باید بدانید

به گزارش فرارو، عرضه اولیه پی پاد که اولین عرضه اولیه سال ۱۴۰۲ بورس محسوب می‌شود به فروش ۱۲ درصد از مجموع سهام شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد اختصاص دارد. قرار است در عرضه اولیه پی پاد ۳۶۰ میلیون سهم به عموم سرمایه‌گذاران فروخته شود. نماد پی پاد، ششصد و یکمین شرکت پذیرفته شده در ﺑﺨﺶ «رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن» خواهد بود که در گروه مشاوره و تهیه نرم‌افزار طبقه‌بندی شده است.

عرضه اولیه پی پاد، به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت انجام می‌شود. عرضه اولیه سهام شرکت‌ها یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه گذاران، به‌ویژه افراد تازه وارد در بورس به شمار می‌رود. سهم‌هایی که در عرضه‌های اولیه به فروش می‌رسد، بیشتر مواقع سودآور هستند و به همین دلیل طرفداران زیادی دارند. اگر قصد دارید در عرضه‌اولیه سهام یک شرکت حضور داشته باشید، باید قبلا کد بورسی خود را از کارگزاری‌های معتبر گرفته باشید و در روزی که عرضه‌اولیه انجام می‌شود، نسبت به خرید «عرضه اولیه» اقدام کنید. معمولا با توجه به قیمت‌گذاری هر سهم برای عرضه اولیه، دامنه قیمت مجاز برای ارسال سفارش خرید عرضه اولیه به‌گونه‌ای تعیین می‌شود تا خریداران نسبت به سود حداقلی اطمینان داشته باشند. به همین خاطر، معمولا عرضه اولیه‌ها با استقبال سهامداران روبرو می‌شود و سهام تخصیص یافته به هر کد معاملاتی کمتر از میزان تعیین شده به‌عنوان حداکثر سهام قابل تخصیص خواهد بود. به‌عنوان مثال حداکثر سهمیه هر نفر در عرضه اولیه پی‌پاد ۵۰۰ سهم در نظر گرفته شده است و رقم مورد نیاز برای حضور در عرضه اولیه نیز به‌شکل حداکثری محاسبه شده است. اگر این رقم را به‌حساب کارگزاری واریز می‌کنید، می‌توانید پس از انجام عرضه اولیه پی پاد، بقیه پول خود را به‌سرعت پس بگیرید.

عرضه اولیه بورس معمول در قالب یک آگهی، حداقل ۴۸ ساعت قبل از عرضه منتشر می‌شود. بسته به اینکه عرضه اولیه در بورس یا فرابورس انجام می‌شود، آگهی آن از طریق سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران به نشانی tse.ir یا سایت رسمی فرابورس ایران به نشانی ifb.ir قابل مشاهده است. علاوه بر این، کارگزاری‌ها نیز ماجرا با کمک وسایل ارتباط جمعی مثل پیامک، ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد به مشتریان خود اطلاع‌رسانی می‌کنند. در آگهی رسمی عرضه اولیه، به مواردی مثل نام سهم قابل عرضه، تاریخ روز عرضه اولیه، تعداد سهام قابل عرضه، مدیر عرضه، متعهد عرضه، درصد میزان سقف تعهد خرید، حداکثر تعداد سهم قابل خرید توسط هر کد حقیقی و حقوقی، دامنه قیمت مجاز برای ثبت سفارش و زمان ثبت سفارش اشاره شده است. امکان خرید خودکار در عرضه اولیه مدتی است برداشته شده و یک‌سری از کارگزاری‌ها با اضافه کردن ابزار‌هایی در پنل مدیریت سهام خود، امکان شرکت در عرضه اولیه را برای تمامی مشتریان خود در مدت زمانی اندک فراهم کرده‌اند.

بیشتر بدانید | چنانچه قصد شرکت در عرضه اولیه پی پاد را دارید، با توجه به حذف خرید خودکار، باید در مهلت اعلام شده توسط ناظر بازار که ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۱۵ فرودین است، وارد یکی از سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌های معتبر شوید. سپس شخصا برای ثبت سفارش اقدام کنید. معمولا خود کارگزاری‌ها یک آموزش گام‌به‌گام نحوه خرید سهام و شرکت در عرضه اولیه روی سایت خود قرار داده‌اند

عرضه اولیه پی پاد؛ آیا خرید سهم پی پاد سودآور است؟برای حضور در عرضه اولیه پی پاد، توصیه می‌کنیم رقم ۲۷۵ هزار تومان را به حساب کارگزاری خود واریز کنید

عرضه اولیه پی پاد؛ میزان سهم قابل فروش به هر کد بورسی

عرضه اولیه پی پاد، طوری طراحی شده تا به هر فرد شرکت‌کننده حداکثر ۵۰۰ سهم تعلق بگیرد. دامنه قیمت هر سهم را نیز از ۴۵۰ تومان تا ۵۵۰ تومان در نظر گرفته‌اند. با فرض مشارکت کمتر از ۵۰۰ هزار کد، به هر کد معاملاتی، حداکثر ۵۰۰ سهم تعلق می‌گیرد و رقم مورد نیاز برای حضور در عرضه اولیه پی پاد، در این حالت به ۲۷۵ هزار تومان می‌رسد.

رقم مورد نیاز برای حضور در عرضه اولیه پی پاد، با فرض مشارکت یک میلیون کد بورسی، به ۱۹۸ هزار تومان می‌رسد. در این حالت به هر فرد شرکت‌کننده نهایتا ۳۶۰ سهم فروخته خواهد شد. اگر اوضاع طوری رقم بخورد که یک و نیم میلیون کدبورسی در عرضه اولیه پی پاد مشارکت کنند، یعنی استقبال فوق‌العاده بوده است. در این حالت به هر نفر ۲۴۰ سهم تعلق می‌گیرد و رقم مورد نیاز برای حضور در عرضه اولیه به ۱۳۲ هزار تومان می‌رسد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم رقم ۲۷۵ هزار تومان را به حساب کارگزاری خود واریز کرده و موقع ثبت پیش‌سفارش، حداکثر میزان سهام قابل تخصیص یعنی ۵۰۰ سهم را انتخاب کنید. پس از شروع عرضه اولیه پی پاد این قسمت مجهول ماجرا خود به‌خود حل می‌شود. توجه داشته باشید که چند وقتی می‌شود سرمایه‌گذاران حقیقی فرصت حضور مستقیم در عرضه اولیه‌ها را نداشته‌اند و همین مسئله احتمال استقبال از عرضه اولیه پی پاد را افزایش می‌دهد. در صورتی که مبنا را مشارکت عرضه اولیه آخر یعنی وکغدیر در نظر بگیریم، نقدینگی مورد نیاز این عرضه اولیه به طور تقریبی ۱۲۹ هزار تومان خواهد بود.

عرضه اولیه پی پاد، سوای این دست مسائل، از نظر ماهیت فعالیت برای سرمایه‌گذاران بورس جذاب خواهد بود. پرداخت الکترونیک پاسارگاد یکی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت است. الکترونیک پاسارگاد، از زیرمجموعه‌های فناپ و سهامدار نهایی بانک پاسارگاد، در تیر ۱۴۰۰ پذیرش و در مرداد ۱۴۰۱ با نماد پی پاد در فهرست بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد. این شرکت ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ اقدام به انتشار اطلاعات خود در سامانه کدال کرد تا مقدمات شفاف‌سازی اطلاعات و عرضه سهام آن در بازار فراهم شود.

عرضه اولیه پی پاد در حالی انجام می‌شود که سهامدار عمده آن با تملک حدود ۷۳ درصد، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد (فناپ) است. شرکت کاشفان نواندیش پارس و شرکت پیام‌آوران مدیریت ایرانیان نیز هر کدام ۱۳،۵ درصد سهام پی پاد را در اختیار دارند. سرمایه شرکت با ۹۸۷ نیروی انسانی در بدو تاسیس ۱۰ میلیون تومان بوده که پس از هشت مرحله افزایش سرمایه، در حال حاضر به ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است. حدود هزار و ۲۰۰ نفر نیروی انسانی در این شرکت مشغول به فعالیت هستند. رشد درآمد عملیاتی پی پاد در مقایسه با صنعت میانگین رشد سه ساله این شرکت در درآمد عملیاتی معادل ۱۳۶ درصد و رشد سود خالص پی پاد نیز از رشد ۱۴۳ درصدی حکایت دارد.

بیشتر بدانید | سال گذشته بورس میزبان عرضه اولیه ۲۰ شرکت بود که تقریبا همگی آن‌ها سودآور بودند. آسیاتک و حگهر از اردیبهشت پارسال تا پایان نیمه اول فروردین به ترتیب با ۱۳۵ و ۸۵ درصد سود از زمان عرضه روبرو هستند. سیمان اردستان نیز ظرف دو ماه، سود ۱۰۷ درصدی را به ارمغان آورد. سرمایه‌گذاران حقیقی اجازه مشارکت مستقیم در بیشتر عرضه‌های اولیه‌های سال قبل را نداشتند. علت این اقدام کاهش هیجان فروش سهام قبل انجام عرضه اولیه و کنترل خرید هیجانی نماد‌های تازه‌وارد اعلام شد

 
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی