رویداد علمی شهروند

آموزش شهروندی کلید توسعه پایدار شهر و مشارکت های مردمی

آموزش شهروندی کلید توسعه پایدار شهر و مشارکت های مردمی
کدخبر : 55715

سید محمدرحیم مرتضوی در رویداد علمی شهروند و اداره شهر تاکید کرد: آموزش شهروندی کلید توسعه پایدار شهر و مشارکت های مردمی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رصداقتصادی ، محقق و پژوهشگر مدیریت شهری و شهردار منطقه 9 تهران با اعلام مطلب فوق در پنل تخصصی مدیریت احتماعی شهر  در رویداد علمی شهروند و اداره شهر گفت : در دوره‌ی جدید مدیریت شهری تهران، این مبحث علمی حاکم است که شکوفایی و ادامه‌ ی حیات شهر جز با همراهی و مشارکت فعال شهروندان میسر نیست و مدیریت شهری، از جانب آنان قدرت و مشروعیت می یابد. این موضوع در سیاست‌ های 12 گانه ابلاغی شهردار محترم کلان‌شهر تهران با عناوین بهره‌ مندی از نخبگان و مردمی ‌سازی اداره ‌ی شهر و تعمیق تعاملات مردمی مورد تاکید قرار گرفته است. با این حال، تحقق مشارکت کامل و همه‌ جانبه شهروندان فرایندی ساده  نیست.

لذا در مسیر حرکت به سوی نقطه مطلوبی که شایسته‌ ی یک کلان‌شهر الگو در جمهوری اسلامی است، باید جهادگونه تلاش نمود تا چالش‌ های موجود، مرتفع گردد.

سید محمدرحیم مرتضوی شهردار منطقه 9 کلانشهر تهران افزود : اعتماد بنیادی ، اعتماد بین شخصی و اعتماد نهادینه سرفصل های مهم تقویت آموزش شهروندی و تحقق مشارکت شهری است که در حوزه تحت پوشش شهرداری منطقه 9 توسط کارشناسان و مسوولین مربوطه بصورت جدی پیگیری می شود. بر این اساس حقوق شهروندی نیز برجسته تر می شود که تشکیل شورایاری ها ، شورای شهر و دیگر مشارکت های مردمی نشانگر توجه ویژه این دوره مدیریت کلانشهر تهران است.

وی ادامه داد: اطلاع‌رسانی و آموزش‌های شهروندی می‌تواند در راستای ایجاد نگرش‌ها، افکار و رفتارهای پسندیده در چارچوب هویت اسلامی تأثیرگذار باشد لذا مجموعه آموزش‌های ارائه‌شده به شهروندان را باید همراه با فرایند، ساختار و برنامه‌های منسجم و هماهنگ تنظیم کرد.

از جمله کارکردهای آموزش‌های شهروندی و مشارکت‌های اجتماعی، مشخص‌شدن نیازهای جامعه در بین سطوح و اقشار جامعه، توسعه مشارکت‌های اجتماعی در راستای بازیابی و بازسازی شهر تهران، شناخت ظرفیت‌های نیازهای موجود در بستر شهر، توجه مدیران شهری به سرمایه‌های اجتماعی جامعه و رشد و اعتلای آن است. علاوه برآن می‌توان به مواردی همچون ایجاد تعلق اجتماعی در بین مردم، ایجاد و گسترش زندگی اجتماعی مطلوب در شهر، پی‌ریزی شالوده‌‌ای محکم به‌منظور توسعه پایدار شهری، بهبود زیر ساخت‌های حل مشکلات شهری مثل حمل‌ونقل، بازیافت، حفظ محیط‌زیست و فضای سبز نیز اشاره کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه