یارانه نقدی | مبلغ یارانه نقدی | سایت یارانه نقدی

خبر مهم دولت رییسی از یارانه نقدی جدید از امروز | این دهک ها یارانه جدید میگیرند

خبر مهم دولت رییسی از یارانه نقدی جدید از امروز | این دهک ها یارانه جدید میگیرند
کدخبر : 60692

خبر های خوشی از یارانه نقدی به گوش می‌رسد که در ادامه میخوانیم‌.

خبرهای مهمی از یارانه نقدی به گوش می رسد. هنوز برای تغییر در نحوه پرداخت یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. یارانه نقدی در نیمه دوم سال ممکن است رقمی جذاب و وسوسه انگیز پیدا بکند. یارانه نقدی مهر 1402 به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد. مرحله جدید از یارانه نقدی  کی واریز  میشود؟

خبر مهم دولت از یارانه نقدی

 بیش از چهار ماه از اجرای سراسری طرح کالابرگ الکترونیک در کشور می‌گذرد؛ طرحی که ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم‌چرب،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر که طبق نظر انستیتوی تغذیه ایران به تایید رسیده، در سبد غذاییِ این طرح تعریف شده است و مشمولان این طرح در صورت خرید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه از میان ۱۱ قلم کالای سبد غذایی تعریف شده، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی خواهند شد.

در حال حاضر برای اجرا ۱۴۵ هزار مغازه و فروشگاه به طرح متصل شده‌اند.

البته فاز اول اجرای سراسری این طرح به این گونه بود که سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد، از امتیاز تشویقی بهره‌مند شدند و اگر ۷۰ درصد مبلغ یارانه خود را از میان این ۱۱ قلم خریداری می‌کردند، مبلغ یارانه آنها ۲۰ درصد افزایش می‌یافت، اما در مرحله دوم، سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، از امتیاز تشویقی بهره‌مند شدند، با این تفاوت که شرط بهره‌مندی از افزایش اعتبار خرید حداقل ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار یارانه اعلام شد و درصورتی که سرپرستان خانوار این مبلغ از یارانه خود را از میان اقلام کالاهای اساسی خریداری می‌کردند، مشمول امتیاز تشویقی می‌شدند.

به مرور و از اول شهریورماه یارانه تشویقی به دهک‌های درآمدی چهار و پنج در قالب کالابرگ تسری یافت و دهک چهارم و پنجم هم مشمول این یارانه تشویقی شدند.

اما از ابتدای هفته گذشته و در فاز ششم اجرای طرح کالابرگ الکترونیک، دهک‌های ششم و هفتم درآمدی همچون دهک‌های یک تا پنج مشمول دریافت امتیاز تشویقی طرح کالابرگ شدند و آنها نیز چنانچه ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه خود را از میان ۱۱ قلم کالای سبد غذایی تعریف شده خریداری کنند، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی خواهند شد؛ به عبارتی با استفاده از این طرح، یارانه دهک‌های یک تا ۳ درآمدی به ۵۲۰ هزار تومان و یارانه دهک‌های چهارم تا هفتم درآمدی به ۴۲۰ هزارتومان ارتقاء می‌یابد.

با این وجود وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته به ایسنا اعلام کرد که دهک‌های هشتم و نهم به تدریج به طرح کالابرگ الکترونیکی اضافه خواهند شد.

از شنبه هفته جاری بود که تغییر و تحولات در حوزه یارانه نقدی که حالا دیگر ارزش آن به نصف تقلیل یافته، آغاز شد. یکی از این تغییرات، اضافه شدن دهک‌های ششم و هفتم به مشمولان دریافت یارانه تشویقی بود. از آنجایی‌که این افراد یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند، اگر تصمیم بگیرند ۲۰۰ هزار تومان را صرف خرید کالاهای معرفی‌شده در سبد کالابرگ کنند، ۱۲۰ هزار تومان به‌عنوان اعتبار در اختیارشان قرار می‌گیرد که بدین ترتیب مبلغ یارانه آنها به ۴۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

پیشتر دهک‌های اول تا سوم مشمول این طرح شده بودند. این یارانه‌بگیران هر ماه ۴۰۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند و در قالب این طرح، مبلغ یارانه آنها به ۵۲۰ هزار تومان می‌رسد.

جدای از این اخبار، خبر دیگری مبنی بر تغییر شیوه پرداخت یارانه به مردم در صدر اخبار قرار گرفت و اندکی بعد گمانه‌های زیادی درباره افزایش مبلغ یارانه نقدی مطرح شد. اما ظاهرا در این طرح جدید، قرار است تنها صدک جایگزین دهک شود. تسنیم در این باره طی گزارشی نوشته است که اگر تا پیش از این جمعیت ایران به شکل دهک‌بندی طبقه‌بندی می‌شد و میزان یارانه پرداختی بر اساس دهک بود، حالا قرار است به‌جای دسته‌بندی ۱۰تایی جامعه، جمعیت ایران به ۱۰۰ دسته تقسیم شود که این به معنای بالا رفتن مبلغ یارانه نیست اما به‌معنی افزایش شمار یارانه‌بگیران هست.

بر اساس این گزارش، در حالی دولت به دنبال تغییر شیوه و فرمول پرداخت یارانه و افزایش رغبت مردم به استفاده از کالابرگ است که تورم فزاینده و رشد اقتصادی پایین در اقتصاد ایران، فاصله بین دستمزد و هزینه کم‌درآمدها را به شدت افزایش داده و حالا دیگر این کمک‌های حمایتی پاسخگوی نیاز آنها نیست. بسیاری از افراد از طبقه متوسط به طبقه فقیر سقوط کرده‌اند و به گفته برخی کارشناسان دیگر طبقه متوسط محو شده و جای خود را به طبقه متوسط فقیر داده است. فقر به شدت گسترش یافته و حالا انواع مختلفی از آن مانند فقر زمانی و فقر خشن در جامعه ایران نمایان شده است.

به همین دلیل کارشناسان به دولتمردان توصیه می‌کنند که ابتدا تورم را مهار کنند و بعد به سراغ شیوه‌های حمایتی از کم‌درآمدها بروند./تجارت‌نیوز

یارانه نقدی

یارانه نقدی به‌شرط و شروطی پرداخت می‌شود؛ اگر سرپرست خانوار دهک‌های چهار، پنج، شش و هفت که یارانه نقدی ۳۰۰ هزار تومانی به ازای هر نفر دریافت می‌کنند، حداقل ۲۰۰ هزار تومان را خرج خرید ۱۱ قلم کالای اعلام شده کنند، مشمول دریافت یارانه تشویقی شناخته می‌شوند.

یارانه نقدی را نمی‌توان به‌صورت نقدی برداشت کرد و باید حتما آن را برای خرید برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست کم‌چرب، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قندوشکر که در طرح کالابرگ ارائه شده‌اند، به‌کار برد. البته لازم نیست تمام این کالاها در سبد خرید قرار بگیرند. متقاضی مختار است اعتبار کالابرگ و یارانه تشویقی را برای خرید چند تا حتی یک قلم از آن‌ها صرف کند.

یارانه نقدی هر نفر در دهک اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان است؛ این افراد باید ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را صرف خرید از سبد تعریف شده کنند تا ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی برایشان منظور شود و یارانه هر عضو خانوار به ۵۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کند.

یارانه نقدی دهک‌های چهارم تا هفتم به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان واریز می‌شود و اگر آن‌ها از کالابرگ استفاده کنند و جزو مشمولان دریافت یارانه تشویقی قرار بگیرند، با احتساب ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی مجموع یارانه دریافتی هر عضو خانوار تا ۴۲۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

چطور بفهمم مشمول دریافت یارانه نقدی هستیم؟

یارانه تشویقی در هفته پایانی مهرماه به‌طور خودکار برای حدود ۶۱ میلیون از جمعیت کشور قابل استفاده است. اگر سرپرست خانوار یکی از دهک‌های یک تا سه، چهار و پنج و شش و هفت درآمدی هستید و هر ماه به ازای هر عضو خانوار یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حسابتان واریز می‌شود، می‌توانید یارانه نقدی را در قالب کالابرگ استفاده کنید و مشمول یارانه تشویقی شوید.

سرپرست خانواده می‌تواند با مراجعه به نشانی اینترنتی shoma.sfara.ir یا از طریق نصب اپلیکیشن شما روی تلفن همراه یا تبلت اندرویدی وضعیت خانوار و دهک‌بندی خانوار خود را بررسی کند و ببیند آیا مشمول دریافت یارانه تشویقی، می‌شود یا نه.

کددستوری کالابرگ با شماره‌گیری ستاره، ۵۰۰، ستاره، ۱۴۶۳، مربع و کددستوری ستاره، ۷۸۸، ستاره، ۲۸، مربع همین فرآیند را برای کسانی که گوشی هوشمند ندارند، میسر می‌کند.یارانه تشویقی و خود یارانه قابل استفاده برای کالابرگ به‌هرحال در قالب تخفیف به مردم تعلق می‌گیرد و خریدار ناچار است مبلغی هرچند ناچیز را از جیب خودش پرداخت کند. به‌همین دلیل، دریافت یارانه به‌صورت نقدی همچنان جذابیت خود را حفظ خواهد کرد.

کالابرگ و یارانه تشویقی به‌صورت اختیاری در اختیار خانوارها قرار می‌گیرند و گزینه برداشت نقدی یارانه همچنان جلوی دست است. دولت با این موضوع مشکلی ندارد، چون متوجه شده غالب مردم به دریافت یارانه نقدی علاقمند هستند، اما کسی که عوض پول، یارانه را به خرید کالای اساسی و اقلام خوراکی اختصاص می‌دهد، سه جایزه دریافت می‌کند؛ مورد اول این است که اعتبار خرید یک‌ماه زودتر از موعد پرداخت یارانه در دسترس قرار بگیرد. برای مثال می‌توانید در مهرماه تمام مبلغ یارانه آبان را برای خرید کالا اساسی استفاده کنید.

مشمولان یارانه نقدی که سراغ استفاده از کالابرگ می‌روند، همچنین امکان خرید اقلام خوراکی با تخفیف را خواهد داشت و سومین جایزه همین افزایش ۲۰ درصدی یارانه دریافتی به‌عنوان یارانه تشویقی است.

کالابرگ الکترونیک از اسفند سال گذشته در کل کشور اجرا شد و طبق آخرین آمارهای وزارت تعاون، ۱.۹ میلیون خانوار در شهریور امسال از کالابرگ الکترونیک استفاده کرده‌اند. کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است و اگر خانواری بخواهد، امکان برداشت نقدی از دستگاه‌های عابربانک مانند همیشه برایش وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر: