هواشناسی تهران | هواشناسی فردا | هواشناسی ایران | هواشناسی امشب

هشدار مهم هواشناسی برای این استان ها | مراقب باشید

هشدار مهم هواشناسی برای این استان ها | مراقب باشید
کدخبر : 60954

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: برای امروز و فردا جوی آرامی در کشور پیش‌بینی شده است.

به گزارش رصد اقتصادی، سامانه هواشناسی هشدار داد و هشدار مهم هواشناسی را در ادامه میخوانیم. اخبار هواشناسی را در سایت رصد اقتصادی دنبال کنید. هواشناسی دمای هوا را پیش بینی میکند. در ادامه اخبار هواشناسی را میخوانیم.

 سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: برای امروز و فردا جوی آرامی در کشور پیش‌بینی شده است.

دوشنبه با نفوذ جریانات خنک شمالی، کاهش نسبی دما در اردبیل و استان‌های ساحلی دریای خزر را خواهیم داشت.

و از دوشنبه هم در شمال شرق، برای استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران پیش‌بینی می‌شود.

رفیعی افزود: در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش بینی می‌شود. روز جمعه همین شرایط جوی در مناطقی از سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان ادامه پیدا می‌کند.

به گفته رفیعی روز شنبه نیز بخش‌هایی از جنوب شرق کشور بارش‌ها را به شکل پراکنده دریافت می‌کند.

در هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس، چهارمحال‌وبختیاری، اصفهان و کهگیلویه‌وبویراحمد رگبار و و‌زش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

در نوار شمالی کشور از امروز تا یکشنبه افزایش دما انتظار می‌رود.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره وضعیت جوی آبان ماه گفت: از هفته دوم آبان ماه بارش های پاییزی افزایش می‌یابد. به‌طور کلی انتظار می‌رود تا پایان پاییز و طی دی ماه میزان بارندگی خوب و در حد نرمال تا بیش از نرمال باشد، ولی به نظر می‌رسد در نیمه دوم زمستان بارش در حد نرمال باشد، هرچند نمی‌توان از هم‌اکنون در این زمینه اظهار نظر قطعی کرد.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: از هفته دوم آبان بارش باران افزایش می‌یابد و متوسط دمای هوا طی پاییز بالاتر از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.

احد وظیفه در گفتگو با ایسنا افزود: طی مهرماه سال جاری به‌طور متوسط ۶.۵ میلیمتر بارندگی درکشور ثبت شد این در حالیست که میانگین بارش نرمال در این بازه زمانی ۵.۱ میلیمتر است بنابراین به‌طور متوسط ۱.۴ میلیمتر بارش طی هفتمین ماه سال جاری، بیش از حد نرمال بود.

وی اضافه کرد: باران تقریبا در نیمه شمالی بیشتر بارید به‌گونه‌ای که در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، کرمانشاه، سمنان، زنجان، خراسان شمالی، رضوی، چهارمحال، تهران، البرز، اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بالاتر از نرمال بود. گرچه بارش موثر (بالاتر از ۱۰ میلیمتر) که در نتیجه آن خاک مستعد کشت بذر شود، محدود به نوار شمالی کشور می‌شد.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی در ادامه گفت: بارش در استان‌های فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، لرستان، هرمزگان، همدان، یزد زیر حد نرمال بود.

وی درباره وضعیت دمای هوای کشور طی مهرماه اظهارکرد: متوسط دما طی مهرماه ۲۱.۹ درجه سلیسیوس بود این درحالیست که متوسط دما در بلندمدت ۲۱.۲ درجه سلیسیوس است بنابراین ۰.۷ درجه سلسیوس هوا گرم‌تر از حد نرمال بود.

وظیفه با بیان اینکه طی این مدت بیشتر استان‌ها دمای بیش از حد نرمال ثبت کردند، گفت: دمای خراسان شمالی ۰.۸، قزوین و خراسان رضوی ۰.۳، تهران و اردبیل ۰.۱ درجه سلسیوس زیر حد نرمال ثبت شد. دمای سایر استان‌ها بالاتر از حد نرمال بود. به عنوان نمونه دما در آذربایجان غربی ۰.۴، اصفهان ۰.۶، کرمان ۱.۳، هرمزگان ۱.۶، چهارمحال و بختیاری ۱.۷، فارس ۱.۸، کهگیلویه و بویر احمد ۱.۹ درجه سلسیوس بالاتر از حد نرمال بود.

وی تاکید کرد: بی‌هنجاری دمایی نسبتا شدیدی طی مهرماه به‌ویژه در استان‌های نیمه جنوبی کشور ثبت شد و استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، خوزستان و لرستان چنین وضعیتی را تجربه کردند.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره وضعیت جوی آبان ماه گفت: از هفته دوم آبان ماه بارندگی‌ها افزایش می‌یابد. به‌طور کلی انتظار می‌رود تا پایان پاییز و طی دی ماه میزان بارندگی خوب و در حد نرمال تا بیش از نرمال باشد، ولی به نظر می‌رسد در نیمه دوم زمستان بارش در حد نرمال باشد، هرچند نمی‌توان از هم‌اکنون در این زمینه اظهار نظر قطعی کرد.

وی درباره دمای هوا طی ماه‌های آتی اظهارکرد: غالب مدل‌ها نشان می‌دهد دمای هوا در پاییز و زمستان گرم‌تر از حد نرمال خواهد بود، اما با توجه به حاکمیت جریان ال‌نینو در اقیانوس آرام، دمای نیمکره شمالی به کمتر از حد نرمال در فصل زمستان گرایش پیدا می‌کند چراکه گذر «جت‌های جنب حاره‌ای» از عرض‌های جنوبی‌تر رخ می‌دهد.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره «جت‌های جنب حاره‌ای» گفت: «جت جنب حاره‌ای» جریان بسیار سریع هوا در تراز‌های میانی و فوقانی جو زمین و حدود ۸ تا ۱۱ کیلومتر نسبت به ترازدریا ارتفاع دارد و به علت سرعت زیاد به این جریان به آن «جت» گفته می‌شود. توده هوای سرد و گرم که در سطح زمین تجربه می‌کنیم، توسط این جریان‌ها هدایت می‌شود.

وظیفه در پایان اظهارکرد: در سال‌های حاکمیت ال نینو معمولا این جت‌ها در عرض‌های پایین‌تر یا جنوبی‌تر قرار می‌گیرد، در نتیجه توده هوای سردتر عرض‌های شمالی بیشتر به عرض‌های جغرافیایی مثل ایران نفوذ می‌کنند و به‌طور موقت دوره‌های بسیار سردی حاکم می‌شود. نمونه این وضعیت را در دهه‌های اخیر تجربه کردیم. مثل سال ۱۳۸۶ که زمستان بسیار سرد بود بنابراین، چون سال ال‌نینو است امکان بروز چنین وضعیتی به ویژه در زمستان وجود دارد البته در حال حاضر قابل پیش‌بینی دقیق نیست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه