خواب

غذاهایی که خواب شما را مختل می کند

غذاهایی که خواب شما را مختل می کند
کدخبر : 63814

میان‌وعده‌های قبل از خواب که قند خون را مختل می‌کنند، سیستم عصبی را دچار تنش می‌کنند یا فرایند هضم را به هم می‌ریزند، مقصر اصلی بی‌خوابی‌های شبانه هستند.

از آنجایی که غذا‌های سرخ‌شده چربی بالایی دارند، معمولاً هضم سخت‌تری هم دارند. خوردن غذا‌هایی مانند سیب زمینی سرخ‌کرده اندکی قبل از خواب ممکن است باعث سوءهاضمه شود و خواب شما را مختل کند.
 
 
غذا‌هایی که پیش از خواب می‌خوریم می‌توانند تأثیر مستقیمی بر کیفیت خواب و استراحت ما داشته باشند. میان‌وعده‌های قبل از خواب که قند خون را مختل می‌کنند، سیستم عصبی را دچار تنش می‌کنند یا فرایند هضم را به هم می‌ریزند، مقصر اصلی بی‌خوابی‌های شبانه هستند.

اگر به دنبال داشتن خواب بهتر و باکیفیت‌تری هستید، قبل از خواب از مصرف این خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها دوری کنید:

۱) سیب زمینی سرخ‌کرده

از آنجایی که غذا‌های سرخ‌شده چربی بالایی دارند، معمولاً هضم سخت‌تری هم دارند. خوردن غذا‌هایی مانند سیب زمینی سرخ‌کرده اندکی قبل از خواب ممکن است باعث سوءهاضمه شود و خواب شما را مختل کند.

۲) فلفل قرمز

در میان ادویه‌ها، هیچ ماده‌ای تندتر از فلفل قرمز وجود ندارد. اگرچه کپسایسین موجود در این فلفل‌های تند به کاهش التهاب و حتی تسکین درد کمک می‌کند، اما ممکن است باعث بیخوابی شود. هم‌چنین یک مطالعه نشان داد که فلفل قرمز، رفلاکس اسید را در بیماران مبتلا به رفلاکس معده تشدید می‌کند.

۳) مرکبات

پرتقال، گریپ فروت، لیموشیرین و لیموترش فواید زیادی برای سلامتی دارند؛ از محتوای بالای ویتامین C گرفته تا فیبر فراوان. اما طبق تحقیقات، خوردن این گروه از میوه‌ها قبل از خواب توصیه نمی‌شود. اسیدیته موجود در مرکبات، یکی دیگر از محرک‌های رفلاکس اسید معده است.

۴) نوشابه‌های انرژی‌زا

نوشیدنی‌های انرژی‌زا از مهمترین عوامل بیخوابی شبانه هستند. وجود محرک طبیعی و مصنوعی در این نوشیدنی‌ها، خواب راحت را از چشمان شما می‌رباید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ بر روی دانشجویان نشان داد که ارتباط معنی‌داری بین مصرف نوشیدنی انرژی‌زا و کیفیت پایین خواب وجود دارد. اگر مایل به مصرف این نوشیدنی‌ها هستید، حداقل هشت ساعت قبل از خواب آن‌ها را بنوشید.

۵) قهوه

تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه حتی تا شش ساعت قبل از خواب می‌تواند اثرات منفی بر استراحت شبانه داشته باشد. بهترین زمان برای نوشیدن قهوه، از ابتدای صبح تا نیمروز است.

 

۶) شیرینی‌جات

شکلات، آبنبات و به طور کل خوراکی‌های شیرین با افزایش قند خون باعث کاهش کیفیت خواب می‌شوند. سعی کنید در ساعات منتهی به شب از مصرف شیرینی‌جات بپرهیزید. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که بین رژیم غذایی پر قند و کاهش کیفیت و مدت خواب، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

 

 
 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه