کرونا

احتمال آغاز پیک جدید کرونا وجود دارد؟ | خطرناک ترین سویه کرونا در راه ایران است؟

احتمال آغاز پیک جدید کرونا وجود دارد؟ | خطرناک ترین سویه کرونا در راه ایران است؟
کدخبر : 63902

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره سویه جدید کرونا و رصد نمونه‌های مثبت کرونا در کشور توضیح داد.

حسین فرشیدی امروز در یک نشست خبری درباره سویه جدید کرونا در جهان اظهار کرد:  یک سویه جدید کرونا به نام JN1 از زیرسویه‌های اومیکرون در برخی کشورها شایع شده اما هنوز شیوع آن در کشور گزارش نشده است. این سویه بیماری‌زایی بیشتری نسبت به سایر سویه‌های کرونا دارد و میزان سرایت آن بیشتر است به طوری که میزان ابتلا به کرونا در آمریکا را دو برابر کرده و به سویه غالب تبدیل شده است.وی افزود: نکته مثبت این است که میزان مرگ و میر ناشی از این سویه‌کرونا بالاتر از سویه قبلی اومیکرون نیست و واگیر بیشتری دارد.

فرشیدی ادامه داد: البته سویه‌های کرونا هیچ ‌جا ماندگار نیستند و به سایر کشورها نیز سرایت میکنند ما در حال رصد موارد تب دار و مشکوک به کرونا در کشور هستیم و نمونه‌گیری از موارد مشکوک را انجام می‌دهیم و سویه‌های مختلف را رصد می‌کنیم. از هر استان بر اساس جمعیتی که مشکوک به‌کرونا هستند از درصدی از افراد نمونه‌گیری می‌شود و بدین ترتیب ماهانه 1000 نمونه از افراد مشکوک گرفته‌ می‌شود.

به گفته وی، مورد مشکوک به ابتلا به سویه جی‌ان‌1 در کشور شناسایی شده اما هنوز به طور قطعی در کشور تایید نشده است و به محض تایید، اعلام خواهد شد.

فرشیدی خاطرنشان کرد: افراد مسن و دچار بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی بهتر است واکسن کرونا بزنند. واکسن‌های موجود در کشور، علیه سویه جدید کرونا نیز مؤثر هستند و واکسن‌های کرونا همچنان در مراکز بهداشتی به صورت رایگان موجود است و در داروخانه‌ها نیز به فروش می‌رسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه