گرم‌شدن زمین

۲۰۲۴ گرم‌ترین سال زمین

۲۰۲۴ گرم‌ترین سال زمین
کدخبر : 63916

سازمان ملل متحد هشدار داد که سال ۲۰۲۴ تحت تاثیر پدیده ال‌نینو، ممکن است گرم‌تر از سال ۲۰۲۳ باشد که در این صورت، رکورد گرم‌ترین سال زمین دوباره خواهد شکست.

در کاربرد رایج، تغییر اقلیم یا دگرگونی اقلیم (به انگلیسی: Climate change) یا گرمایش جهانی یا گرم‌شدن زمین یا گَرمش زمین (به انگلیسی: Global warming)، نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین و اقیانوس‌ها شده‌است.تغییرات اقلیمی به معنای گسترده‌تر شامل تغییرات بلندمدت پیشین در آب و هوای زمین نیز می‌شود. طی ۱۰۰ سال گذشته، سیّارهٔ زمین به‌طور غیرطبیعی حدود ۱ درجهٔ سلسیوس گرم‌تر شده‌است که این موضوع دانشمندان را نگران کرده‌است. برخی از دانشمندان معتقدند که دهه‌های پایانی قرن قرن بیستم، گرم‌ترین سال‌ها در ۲٬۰۰۰ سال اخیر بوده‌است.گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۰ مورد از گرم‌ترین سال‌های جهان تنها از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۷ به ثبت رسیده‌است که این میزان در ۱۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است. به نظر می‌رسد فعّالیّت‌های صنعتی در ایجاد این مشکل بسیار مؤثّر بوده‌اند و به گرم‌شدن کرهٔ زمین کمک می‌کنند.از سال ۱۸۸۰ اندازه‌گیری دمای هوای کرهٔ زمین آغاز شده‌است و تاکنون نیز ادامه دارد. گفته می‌شود که گرم‌شدن کرهٔ زمین، در سال ۲۱۰۰ باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و توفان‌های وحشتناک خواهد شد.

در همین ارتباط، سازمان ملل متحد خواستار کاهش شدید انتشار گاز‌های گلخانه‌ای برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی شد. ال نینو یکی از چرخه‌های مشهور آب‌وهوایی است که هر ۲ تا ۷ سال باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگ در آب‌وهوای سراسر کره زمین می‌شود.

سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد اعلام کرد که بین ماه‌های ژوئن تا دسامبر، رکورد‌های دمایی ماهانه جدیدی ثبت می‌شود و به‌علت گرم شدن پدیده هوای ال نینو این الگو احتمالا ادامه خواهد داشت. اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا پیش‌بینی کرده است که احتمال دارد سال ۲۰۲۴ گرم‌تر از سال ۲۰۲۳ باشد و ۹۹ درصد اطمینان دارد که سال ۲۰۲۴ جزو پنج رتبه اول گرم‌ترین سال‌های ثبت‌شده در تاریخ زمین خواهد بود.

آژانس آب‌وهوای سازمان ملل متحد اعلام کرد ژوییه و اوت سال گذشته گرم‌ترین ماه‌های ثبت‌شده در تاریخ زمین بود و رسما تایید کرد که سال ۲۰۲۳ با اختلاف زیادی گرم‌ترین سال ثبت‌شده بوده است. این نهاد اعلام کرد در سال ۲۰۲۳ میانگین سالانه دمای جهان ۱.۴۵ درجه سانتی‌گراد بیشتر از دمای قبل از صنعتی شدن (۱۸۵۰-۱۹۰۰) بوده است.

الگوی آب‌وهوایی طبیعی، که معمولا با افزایش گرما در سرتاسر جهان همراه است، معمولا دمای کره زمین را در سال بعدی افزایش می‌دهد. با توجه به اینکه ال نینو در اوجش معمولا بیشترین تاثیر را بر دمای جهان دارد، سال ۲۰۲۴ ممکن است حتی گرم‌تر از سال گذشته باشد.

در سال ۲۰۲۳، دمای جو زمین ۱.۱۸ درجه سانتی‌گراد بیشتر از میانگین این دما در قرن بیستم و ۰.۱۵ درجه سانتی‌گراد بیشتر از سال ۲۰۱۶ بود. بر اساس این گزارش، قطب شمال، شمال آمریکای شمالی، آسیای مرکزی، اقیانوس اطلس شمالی، و شرق استوایی اقیانوس آرام گرم‌تر از میانگین دما بودند.

سائولو، دبیرکل آژانس آب‌وهوای سازمان ملل، گفت که تغییرات آب‌وهوایی اکنون بزرگ‌ترین چالشی است که بشر با آن مواجه است. بر اساس این گزارش، در ماه نوامبر ۲۰۲۲، غلظت سه گاز گلخانه‌ای اصلی که باعث افزایش دما می‌شوند، یعنی دی‌اکسید کربن و متان و اکسید نیتروژن، بسیار زیاد بود. داده‌های اولیه نشان می‌دهد که میزان این گاز‌ها در سال ۲۰۲۳ همچنان رو به افزایش بوده است.

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با اشاره به اینکه فعالیت بشر دارد زمین را می‌سوزاند، گفت: «۲۰۲۳ صرفا پیش‌نمایش آینده‌ای فاجعه‌بار بود که اگر اکنون کاری [برای بهبود آن]نکنیم، در انتظار ما خواهد بود.»

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه