ذوب آهن اصفهان

جهش تولید در ذوب آهن اصفهان؛ موتور محرک اقتصاد فولاد کشور

جهش تولید در ذوب آهن اصفهان؛ موتور محرک اقتصاد فولاد کشور
کدخبر : 69431

شرکت ذوب آهن اصفهان با دستیابی به تمامی اهداف تولیدی خود در سال ۱۴۰۲ و ثبت رکوردهای جدید در تولید و صادرات محصولات فولادی، به عنوان پیشران صنعت فولاد کشور نقش حیاتی در تأمین نیازهای صنعتی و عمرانی ایفا می‌کند. این شرکت با افزایش چشمگیر تولیدات خود از جمله میلگرد، تیرآهن و ریل، توانسته است جایگاه خود را به عنوان بزرگترین تولیدکننده مقاطع طویل در ایران و خاورمیانه تقویت کند و به بیش از ۲۰ کشور جهان صادرات داشته باشد.

به گزارش رصد اقتصادی، شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین کارخانه‌های فولادسازی در ایران و خاورمیانه، نقش حیاتی در تأمین نیازهای صنعتی و عمرانی کشور ایفا می‌کند. این شرکت که در سال ۱۳۴۴ با همکاری دولت ایران و شوروی سابق تأسیس شد و در سال ۱۳۵۰ به بهره‌برداری رسید، نه تنها محصولات فولادی تولید می‌کند، بلکه خدمات دیگری مانند تولید برق، تأمین آب و خدمات اجتماعی را نیز ارائه می‌دهد.

موقعیت استراتژیک و توانمندی‌های تولید

شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین و بزرگترین تولیدکننده فولاد و خطوط ریلی در ایران و همچنین بزرگترین تولیدکننده محصولات فولادی بلند در خاورمیانه با ظرفیت تولید 3.6 میلیون تن در سال، طیف گسترده‌ای از مقاطع فولادی سازه‌ای و صنعتی را تولید می‌کند. این شرکت به عنوان برترین تولیدکننده انواع مقاطع فولادی در کشور، شناخته شده و در بازارهای خاورمیانه و اروپا نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.

دستاوردهای چشمگیر ذوب‌آهن در تولید و صادرات

بر اساس اعلام مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان، این شرکت در سال ۱۴۰۲ موفق به اجرای تمامی اهداف و برنامه‌ریزی‌های خود در زمینه تولید شد. تولید میلگرد و تیرآهن در این مجتمع به ترتیب به ۵۰۰ هزار و ۸۰۱ تن و ۸۸۶ هزار و ۴۲۲ تن رسید که نشان از رشد ۶.۴ درصدی و ۰.۲ درصدی نسبت به سال پیش از آن دارد. همچنین، تولید سایر مقاطع فولادی همچون نبشی، ناودانی و... به ۷ هزار و ۷۴۵ تن، شمش چدن به ۱۳۸ هزار و ۳۴۰ تن و شمش کالایی به ۸۶۷ هزار و ۱۹۷ تن رسید.

ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولیدکننده انحصاری ریل در کشور، در سال گذشته موفق به تولید ۲۱ هزار و ۷۱۰ تن از این محصول استراتژیک شد که رشد ۴۴ درصدی نسبت به سال پیش از آن را نشان می‌دهد. تولید کلاف نیز به ۹۶ هزار و ۲۱۹ تن رسید که در مجموع این کارخانه توانست دو میلیون و ۵۳۵ هزار و ۸۹۹ تن انواع محصول در سال ۱۴۰۲ تولید کند.

موفقیت «ذوب» در بازارهای داخلی و بین‌المللی

در سال گذشته، شرکت ذوب آهن اصفهان توانست یک میلیون و ۴۹۹ هزار و ۵۷۷ تن از محصولات خود را در بازار داخلی و یک میلیون و ۵۵ هزار و ۳۶۵ تن را در بازارهای صادراتی عرضه کند. این شرکت محصولات خود را به بیش از ۲۰ کشور جهان صادر کرد و به عنوان دهمین صادرکننده برتر کشور و اولین صادرکننده شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) شناخته شد.

رشد درآمد و افزایش تولید در ذوب آهن اصفهان

درآمد حاصل از فروش انواع محصولات در بازارهای داخلی و صادراتی به ترتیب به ۳۵۶ هزار و ۵۱۳ میلیارد و ۷۴۷ میلیون ریال و ۲۱۶ هزار و ۶۸۱ میلیارد و ۱۲۹ میلیون ریال رسید که رشد ۳۸.۶ درصدی و ۱۱.۲ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ را نشان می‌دهد. مجموع درآمد شرکت در سال گذشته به ۵۷۳ هزار و ۱۹۴ میلیارد و ۸۷۶ میلیون ریال رسید که افزایش ۲۷ درصدی را نسبت به سال قبل از آن رقم زد.

نگاه به آینده؛ تسریع در تولید و توسعه

ذوب آهن اصفهان به عنوان پیشران صنعت فولاد کشور و بزرگ‌ترین تولیدکننده مقاطع طویل در ایران، طی دو ماهه ابتدایی سال جاری در سه گروه محصول خود شامل تیرآهن، کلاف و شمش چدن جهش تولید را ثبت کرد. تولید تیرآهن با رشد ۱۰ درصدی به ۱۸۵ هزار و ۹۴۲ تن، تولید کلاف با رشد ۴۳ درصدی به ۱۰ هزار و ۳۷۶ تن و تولید شمش چدن با رشد چشمگیر به ۴۶ هزار و ۲۴۳ تن رسید.

با اتمام تعمیرات بخش فولادسازی، انتظار می‌رود روند افزایش تولید این مجتمع عظیم صنعتی تسریع شود. شرکت ذوب آهن اصفهان با اتکا به دانش و تجربه متخصصان داخلی و به‌کارگیری قطعات و تجهیزات ساخت داخل، مسیر توسعه و رشد تولید را با سرعت بیشتری ادامه خواهد داد. این امر نه تنها به تأمین نیازهای داخلی بلکه به تقویت بازارهای صادراتی و افزایش درآمدهای ارزی کشور کمک شایانی خواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه