کدخبر : 9259

من سه سال از رامین کوچک‌تر بودم. او ۱۹ ساله بود و من ۱۶ سال دارم. رامین خیلی به من ابراز محبت می‌کرد و می‌گفت: دلش می‌خواهد با من دوست شود، من هم حرفش را قبول کردم و رابطه دوستانه ما شکل گرفت تا اینکه چند ماه قبل او من را به خانه‌اش دعوت کرد، من هم فکر کردم یک رابطه دوستانه است و به خانه‌اش رفتم، اما رامین کاری با من کرد که زندگی‌ام دگرگون شد.

تجاوز اثار و پیامد های جبران ناپذیری دارد . تجاوز زندگی فرد قربانی را دگرگون می کند . تجاوز علل متفاوتی دارد . تجاوز یک دوست به دوست جوانش را در ادامه بخوانید :  پسر نوجوانی که مدعی است دوستش را کشت، چون او را مورد آزار قرار داده و فیلم گرفته بود، در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد.

 

مأموران پلیس دو سال قبل در جریان قتل پسر جوانی قرار گرفتند که گفته می‌شد به دلیل اصابت ضربات چاقو به بیمارستان منتقل شده و جانش را از دست داده است. شاهدان عینی که جوان مجروح را به بیمارستان منتقل کرده بودند، گفتند: ما این جوان را کنار جاده پیدا کردیم. او به دلیل چاقویی که بر شکمش وارد شده بود، خون‌ریزی شدیدی داشت و نمی‌توانست خوب حرف بزند و راه برود. او به‌سختی سعی می‌کرد خودش را به حاشیه جاده بکشاند و کمک بگیرد که ما او را پیدا کردیم.

 


خبرداغ : تجاوز جنسی فجیع به خانم دکتر در ماشینش + فیلم +16


 

این پسر در‌حالی‌که توانی برای حرف‌زدن نداشت گفت: کیانوش او را مجروح کرده است. مأموران با انتقال جسد به پزشکی قانونی تحقیقات گسترده خود را برای بازداشت کیانوش آغاز و یک روز بعد او را در خانه‌اش شناسایی کردند. کیانوش بعد از دستگیری به قتل دوستش رامین اعتراف کرد و گفت: من سه سال از رامین کوچک‌تر بودم. او ۱۹ ساله بود و من ۱۶ سال دارم. رامین خیلی به من ابراز محبت می‌کرد و می‌گفت: دلش می‌خواهد با من دوست شود، من هم حرفش را قبول کردم و رابطه دوستانه ما شکل گرفت تا اینکه چند ماه قبل او من را به خانه‌اش دعوت کرد، من هم فکر کردم یک رابطه دوستانه است و به خانه‌اش رفتم، اما رامین کاری با من کرد که زندگی‌ام دگرگون شد.

 

متهم گفت: او به من تعرض کرد و از این صحنه فیلم گرفت. کاری که با من کرد، من را تا مرز خودکشی برد و تصمیم گرفتم خودم را بکشم، اما بعد پشیمان شدم. مدتی بعد از این ماجرا سراغ رامین رفتم و گفتم فیلم را پاک کن من هم فراموش می‌کنم با من چه کرده‌ای، اما رامین زیر بار نمی‌رفت. او هربار من را با فیلم تهدید می‌کرد و می‌گفت: کاری می‌کند که من نابود شوم. کیانوش در ادامه اعترافاتش گفت: از تهدید‌های رامین خسته شده بودم. او هم من را مورد آزار قرار داد و زندگی‌ام را سیاه کرد، هم من را تهدید می‌کرد و می‌گفت: برای همه تعریف می‌کند چه اتفاقی برایم افتاده است. روز حادثه با هم قرار گذاشتیم که من آن فیلم را بگیرم، اما درگیری بین ما ایجاد شد. رامین فیلم را نداد و من هم او را با چاقو زدم.

 

 

بعد از گفته‌های پسر جوان و با توجه به شکایت اولیای دم و سایر مدارک موجود در پرونده کیفرخواست علیه متهم صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه ۷ دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد. متهم پای میز محاکمه رفت. در ابتدای جلسه رسیدگی پدر و مادر رامین درخواست قصاص کردند. آن‌ها گفتند: با توجه به اینکه کیانوش آبروی ما را برده و تهمت زشتی به پسر ما زده است، حاضر به گذشت نیستیم و درخواست مجازات قصاص داریم.

 

وقتی نوبت به متهم رسید، او در جایگاه قرار گرفت و گفت: من قبول دارم که رامین را کشتم، اما او وادارم کرد این کار را بکنم؛ البته من هیچ قصدی برای کشتن نداشتم. او به من تعرض کرد و فیلم گرفت و با آن فیلم از من اخاذی و من را وادار می‌کرد به حرف‌هایش گوش کنم. روز حادثه ما باهم قرار داشتیم که او فیلم را به من بدهد، اما مقاومت کرد و گفت: این کار را نمی‌کند. همین هم باعث درگیری ما شد. من فقط قصد داشتم فیلم را از او بگیرم. به سمتش حمله کردم تا تلفن همراهش را بگیرم. موفق نشدم به‌همین‌خاطر وقتی به من حمله کرد، این بار چاقو کشیدم و به او ضربه زدم. بعد گوشی را برداشتم و رفتم. در این هنگام قاضی گفت: نه گوشی پیدا شده است و نه فیلمی که ادعا می‌کنی از تو تهیه شده موجود است، توضیح بده گوشی را چه کردی؟ متهم گفت: گوشی را به دوستم دادم تا قفلش را باز و فیلم را پاک کند، اما نتوانست. به‌همین‌خاطر او هم گوشی را به دوستش داد، اما نفر دوم هم نتوانسته بود قفل گوشی را باز کند. در نهایت آن‌ها گوشی را شکستند و در یک رودخانه انداختند.

متهم گفت: من و رامین در یک پارک قرار داشتیم تا گوشی را به من بدهد، وقتی موبایل را از او گرفتم و چاقو زدم فرار کردم، او زنده بود و او را کنار جاده پیدا کردند، شاید عامل مرگش چیز دیگری باشد. بعد از گفته‌های متهم کارشناس تربیتی و روانی نظر خود را درباره شخصیت کیانوش و اظهارات او به دادگاه ارائه داد و وکیل‌مدافع نیز دفاعیات خود را مطرح کرد.

 

او گفت: با توجه به اینکه موکل من نوجوان است و حرمت قتل را نمی‌دانسته، درخواست دارم با توجه به ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی که مربوط به نوجوان‌هاست مورد محاکمه قرار گیرد. ضمن اینکه او به خاطر عملی که مقتول انجام داده، به‌شدت آسیب دیده است. قضات با پایان جلسه دادگاه برای صدور رأی وارد شور شدند.

 

منبع / : شرق 

 

تجاوز جنسی

تجاوز جنسی به معنی تحمیل رابطه جنسی به یک فرد دیگر بدون رضایت او می‌باشد. تجاوز می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد: مرد به زن، زن به مرد، مرد و زن به کودک، زن به زن و مرد به مرد. تجاوز جنسی حتما نباید همراه با دخول باشد، هر شکل از رابطه جنسی که در آن رضایت نباشد تجاوز جنسی محسوب می‌شود. در مورد ارتباط بزرگسالان با افراد زیر سن قانونی، حتی در صورت وجود رضایت، باز هم وضعیت را تجاوز اطلاق می‌کنیم.

همان طور که گفته شد تجاوز جنسی باید در بافتی از نارضایتی قرار گیرد. گاهی اوقات فرد توانایی ابراز مراتب نارضایتی خود را ندارد، تهدید شده است، مورد ارعاب قرار گرفته، باج می‌دهد، در وضعیتی قرار دارد که توانایی تصمیم گیری در این مورد را ندارد مثلا در حالت مستی است، خواب است یا عقب ماندگی ذهنی دارد.

 

در بسیاری از کشورها شاهد مفهوم پردازی تجاوز زوجی هستیم. یعنی یک زوج رابطه جنسی را بر همسرش یا شریکش تحمیل کند. در کشورهایی مثل ایران که تمکین جنسی جزء وظایف زن به مرد است، این امر می‌تواند بی مفهوم به نظر برسد. اما در بسیاری از ایالت‌ها و کشورها تحمیل را بین زوجین غیرقانونی می‌شمارند.

 

انواع تجاوز جنسی کدام‌اند؟

انواع تجاوز بر اساس وضعیتی که تجاوز در آن صورت می‌گیرد، جنسیت و ویژگی‌های متجاوز، جنسیت و ویژگی‌های قربانی طبقه‌بندی می‌شود. از انواع تجاوز می‌توان به تجاوز توسط آشنا، تجاوز زناشویی یا تجاوز زوجی، تجاوز دست جمعی، تجاوز به محارم، تجاوز در زندان، تجاوز جنگی، سوءاستفاده جنسی از کودکان و تجاوز از لحاظ قانونی اشاره کرد.

نوعی دیگر از تجاوز، تجاوز خاکستری است که مفهوم عجیبی دارد. در تجاوز خاکستری هر دو طرف در انجام این عمل تردید دارند. و یا در تعریفی دیگر قربانی نمی‌تواند به متجاوز بفهماند که واقعا میلی برای انجام رابطه جنسی ندارد و قربانی گمان می‌کند یا ترجیح می‌دهد که فکر کند، قربانب علارغم مقاومت ظاهری در باطن به انجام این کار رضایت دارد.

 

آمار و شیوع تجاوز جنسی

بسیاری از افرادی که مورد تجاوز قرار می‌گیرند، این امر را گزارش نمی‌دهند. بنابراین به دست آوردن آمار واضح، دشوار می‌باشد. نکته قابل توجه این است که تنها 20 درصد تجاوزات صورت گرفته توسط افراد غریبه رخ می‌دهند. بیشتر تجاوز‌ها از قبل برنامه ریزی شده هستند و توسط آشنایان مورد اعتماد فرد قربانی رخ می‌دهند.

علل کشیده شدن افراد به سمت تجاوز جنسی

بحث خشونت جنسی و مخصوصا شکل تجاوز آن می‌تواند علت شناسی پیچیده‌ای داشته باشد. از یک طرف می‌توان به علل زیستی اشاره کرد و از طرف دیگر علل رشدی و روانشناختی وجود دارند. در بسیاری موارد فرد متجاوز دچار اختلال جنسی است و تنها از طریق تجاوز به دیگران ارضا می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  اختلالات جنسی  کلیک کنید. در ادامه برخی از علل تجاوز جنسی را شرح داده‌ایم:

 

1-ابتلا به اختلالات شخصیت

یکی از مهم‌ترین عوامل می‌تواند اختلالات شخصیت باشد. اختلال شخصیت ضداجتماعی به شدت مستعد این عمل خشونت بار می‌باشد. برای اطلاع بیشتر از  اختلالات شخصیت  کلیک کنید.

 

2. تجربیات دوران کودکی

در کنار این امر متجاوز در کودکی سابقه مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتن، تجربه خشونت، ارتباط نامناسب با والدین، خشم شدید نسبت به مادر یا زن‌های مهم زندگی، رهاشدگی، بی اعتمادی نسبت به والد و الگو برداری از والد خشونتگر را شاهد بود. 

 

3- عدم توانایی کنترل تکانه

یکی از اموری که سبب ساز تجاوزات می‌شود عدم کنترل تکانه و ناتوانی فرد در جلوگیری از تمایلاتش می‌باشد. یعنی فردی که از بچگی مورد خشونت قرار گرفته و توانایی کنترل تکانه هم ندارد، به راحتی خشم هایش را بروز می‌دهد.

 

4- باورهای غیر منطقی

یکی از دلایلی که فرد متجاوز بدون احساس گناه به آن ادامه می‌دهد این است که قربانی را قربانی زدایی می‌کنند. یعنی متجاوز موقعیت را طوری تفسیر می‌کند که گویی قربانی مستحق این برخورد است و گویی متجاوز در حال اجرای عدالت روی او می‌باشد. در حالت‌های دیگر متجاوزان اعتقاد دارند که فرد قربانی خود مایل به این کار است و حتی ممکن است توانایی تفسیر صحیح نشانه‌های نارضایتی را نداشته باشند.

 

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  بانک و بیمه
  اقتصاد کلان و بودجه
  صنعت و انرژی
  بورس و بازار سهام
  طلا و ارز
  بازار مسکن و راه
  بازار خودرو
  اجتماعی
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران میخوانند :
   ‍‍‍
   روی خط رسانه