قیمت جهانی طلا

قیمت طلا در بازارهای جهانی امروز 8 مهرماه

کدخبر : 21879

امروز (پنجشنبه 8 مهرماه) قیمت جهانی طلا در بازارهای بین المللی، مشخص شد.

به گزارش رصد اقتصادی: قیمت طلا در بازارهای جهانی در روزهای اخیر با نوسان روبرو بود. قیمت طلا در بازارهای جهانی با توجه به شرایط مختلفی تعیین می شود و قیمت طلا بر سایر بازارهای مالی تاثیر مستقیم می گذارد. در حالی که با ادامه افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا تردیدهای جدیدی در مورد ترمیم اقتصاد جهانی مطرح شده است قیمت طلا امروز شاهد اندکی نوسان بود اما تقویت دلار سبب شد تا رشد قیمت طلا محدود باشد.
قیمت جهانی طلا در معاملات امروز (پنجشنبه) با وجود رشد همچنان نزدیک به پایین‌ترین سطح ۷ هفته‌ای باقی ماند. گرانی از بالا بردن زودتر از موعد نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا قیمت‌های طلا را پایین نگاه داشته است.
علت افزایش قیمت امروز طلا این بود که شاخص دلار که در معاملات دیشب به بالاترین سطح یک ساله خود نزدیک شده بود، امروز ۰.۰۹ درصد افت کرد. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت ۷:۱۷ به وقت تهران، ۰.۴۲ درصد رشد کرد و به ۱٫۷۳۳.۳۴ دلار رسید.
قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه با ۰.۶۲ درصد افزایش به ۱٫۷۳۳.۵۰ دلار رسید.
افت شاخص دلار باعث شد تا تقاضا برای خرید طلا از سوی دارندگان ارزهای غیر دلاری بالا برود.
سود اوراق قرضه آمریکا هم که دیروز به بالاترین سطح سه ماهه رسیده بود امروز اندکی افت کرد تا قیمت طلا تقویت شود.

قیمت اونس طلا صعودی می شود؟

جدیدترین نتیجه نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران خُرد نشان داد تحلیلگران به افزایش قیمت طلا بدبین هستند زیرا احتمال تحکیم سیاست پولی آمریکا، دلار را تقویت می کند و بازده اوراق قرضه را بالاتر می برد. همزمان خوش بینی در میان سرمایه گذاران به پایینترین حد در هفت ماه اخیر نزول کرده است.
بعضی از تحلیلگران خاطرنشان کردند که طلا همچنان با علاقه خرید ضعیفی روبرو خواهد بود زیرا توجهات به ارزش های بالا در بازارهای سهام معطوف مانده است.
در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۸ نفر شرکت کردند که از میان آنها چهار نفر معادل ۲۲ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کرد. همزمان ۱۱ نفر معادل ۶۱ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و سه نفر معادل ۱۷ درصد نظر خنثی داشتند.
در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد، ۸۵۰ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۳۸۲ نفر معادل ۴۵ درصد به افزایش قیمت طلا و ۳۰۹ نفر معادل ۳۶ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۵۹ نفر معادل ۱۹ درصد نظری نداشتند.
بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا با یک دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۷۵۱ دلار و ۷۰ سنت بسته شد و برای کل هفته تنها ۳۰ سنت افزایش نشان داد.
بدبینی شدید در بازار طلا پس از نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا و اعلام احتمال انتشار برنامه های تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه پس از نشست نوامبر ایجاد شد. پیش بینی های به روز شده بانک مرکزی آمریکا هم نشان داد که کمیته بازار آزاد فدرال احتمال افزایش نرخهای بهره در دسامبر سال ۲۰۲۲ و افزایش یک درصدی نرخها در سال ۲۰۲۳ را پیش بینی می کند.
هر چند فضای بازار طلا منفی است اما همچنان برخی خوش بینی خود را حفظ کرده اند. آدریان دی، رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی تلاش بانک مرکزی آمریکا برای تغییر سیاست پولی خود را یک هیاهوی تو خالی توصیف کرد.
او گفت: به محض این که بانک مرکزی آمریکا تعدیل برنامه خرید خود را آغاز کند بازار پی می برد که این تنها یک قدم کوچک است.

منبع: مهر
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: