واردات لوازم خانگی

واردات لوازم خانگی ممنوع شد

کدخبر : 21881

امروز (پنجشنبه 8 مهرماه) بر اساس دستور مقام معظم رهبری، واردات لوازم خانگی به کشور ممنوع شد.

به گزارش رصد اقتصادی: تقریبا دو سال است که واردات لوازم خانگی به کشور ممنوع شده است و با ممنوعیت واردات لوازم خانگی، تولیدکنندگان داخلی توانستند به پیشرفت های مطلوبی دست پیدا کنند. مدتی است که زمزمه هایی مبنی بر آزادسازی واردات لوازم خانگی به گوش می رسد و این موجب نگرانی تولیدکنندگان داخلی را فراهم کرد. واردات لوازم خانگی می تواند ضربه سنگینی به تولید داخلی بزند و با ممنوعیت واردات لوازم خانگی زمینه شکوفایی اقتصاد فراهم می شود.
در پی درخواست جمعی از شرکت‌ها و کارخانجات تولید کنندگان لوازم خانگی از مقام معظم رهبری، مبنی بر مخالفت با ورود محصول نهایی لوازم خانگی، ایشان به رئیس جمهور دستور دادند از واردات لوازم خانگی جلوگیری شود.
گفتنی است، تولیدکنندگان در این نامه تاکید کردند در حال حاضر تولید لوازم خانگی از نظر کمی و کیفی، پاسخگوی نیاز داخلی است.
در نامه‌ مقام معظم رهبری به رئیس جمهور آمده: "این موضوع بسیار مهمی است. اگر این خبر (گشایش واردات از دو شرکت کره جنوبی) راست باشد به معنی شکستن کمر شرکت‌های لوازم خانگی داخلی است که توانسته‌اند قدری روی پا بایستند. جدا جلوی این مشکل را سد فرمایید."
بنابراین غلامحسین اسماعیلی، رئیس دفتر رئیس جمهور به وزرای صمت و اقتصاد اعلام کرده که بر اساس نامه دفتر مقام معظم رهبری باید از واردات جلوگیری شود.
گفتنی است، دو سال پیش و با تشدید تحریم‌های آمریکا دو شرکت کره‌ای ال جی و سامسونگ که در صنعت لوازم خانگی سرمایه گذاری کرده بودند، ایران را ترک کردند. در حال حاضر برند این دو شرکت در ایران به جی پلاس و سام تغییر کرده و قطعات آنها از کشورهای دیگری به جز کره به ایران وارد می‌شود. بنابراین کالاهای برند ال جی و سامسونگ موجود در بازار به صورت قاچاق وارد می‌شوند و گارانتی ندارند.
اما میانه شهریور ماه دوباره بحث واردات لوازم خانگی کره‌ای ال جی و سامسونگ به جای بدهی‌های کره به ایران در رسانه‌های مختلف مطرح شد که در نهایت وزارت صمت تاکید کرد که در این زمینه برنامه‌ای ندارد.

 

منبع: ايسنا
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: