بورس

وضعیت بورس امروز 10 مهرماه | بورس صعودی شد

کدخبر : 21906

شاخص کل بورس در ساعت ابتدایی شروع معاملات امروز (شنبه 10 مهرماه) با رشد ۲۲ هزار واحدی به ۱ میلیون و ۴۵۹ هزار واحد رسید.

به گزارش رصد اقتصادی: روز چهارشنبه (7 مهرماه) بورس تهران حاشیه ساز شد و خبر کشف ماینر استخراج رمزارز در سازمان بورس تهران در رسانه ها منتشر شد. وضعیت بورس در روزهای اخیر چندان مطلوب نیست و بازار  با ریزش های بسیاری که داشته، زمینه نگرانی سهامداران را بوجود آورده است. همین موضوع، باعث شد که رییس سازمان بورس از سمت خود استعفاء بدهد و چند ساعت بیشتر نگذشت که رییس جدید سازمان بورس تهران منصوب شد.
شاخص کل بورس در کمتر از یک ساعت ابتدای معاملات امروز (شنبه) با رشد ۲۲ هزار واحدی به ۱ میلیون و ۴۵۹ هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز ۲۳۶۶ واحد مثبت شد و به رقم ۴۲۳ هزار و ۱۶۱ واحد دست یافت. شاخص فرابورس هم با رشد ۲۳۴ واحدی در جایگاه ۲۱ هزار و ۱۳۹ واحدی ایستاد.
نمادهای فلزی و پالایشی در صدر رشد ارزش سهام قرار دارند؛ نماد مرتبط با بورس کالا (کالا) نیز جزو نمادهای پرتراکنش بوده و رشد حدوداً ۵ درصدی ارزش سهام داشته است.
نماد برکت (شرکت واکسن ساز) هم رشد ۵ درصدی در ارزش سهام را شاهد بوده است.

فروش اوراق علت نوسان بورس

وی به فروش اوراق و تاثیر منفی آن بر معاملات بازار سهام تاکید کرد و افزود: روی آوردن به سمت فروش اوراق به لحاظ روانی با تاثیر منفی بر روند بازار همراه است؛ بنابراین یکی از عوامل تاثیرگذار بر نوسانات منفی اخیر بازار و جلوگیری از رشد شاخص بورس، فروش اوراق بود که منجر به کاهش شاخص بورس از محدوده یک میلیون و ۶٠٠ هزار واحد تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد شد.
حدادی خاطرنشان کرد: سهامداران نباید این موضوع را فراموش کنند که اصلاح ایجاد شده در بازار طبیعی بود اما بخشی از آن ناشی از فروش اوراق بود که این اقدام به نفع بازار سرمایه نیست.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به غیر از فروش اوراق که می‌تواند منجر به تاثیر منفی بر روند بازار ایجاد شود، ریسک دیگری تهدیدکننده معاملات بازار نیست.
به گفته وی، برخی کاهش نرخ دلار را دیگر ریسک تهدیدکننده بازار عنوان می‌کنند، در حالی که بعید به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت شاهد کاهش احتمالی قیمت ارز باشیم.
حدادی ادامه داد: مؤلفه‌های کلان اقتصادی نشان‌دهنده کاهش شدید قیمت ارز نیست زیرا با توجه به مذاکرات احتمالی برجام نمی‌توان در کوتاه‌مدت چندان شاهد کاهش قیمت ارز در بازار بود.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: قیمت‌ها در بازارهای جهانی پس از اصلاحی که تجربه کرده بودند به مرور شروع به رشد کردند و قیمت‌ها در فلزات اساسی مانند سرب، روی، آلومینیوم و نیز نفت و مشتقات نفتی در مرحله افزایش قرار گرفتند.

روند بورس تا پایان 1400

وی روند معاملات بورس تا پایان سال را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: این بازار تا پایان سال می‌تواند بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها در اختیار سهامداران قرار دهد اما این موضوع هم باید مدنظر سهامداران باشد که سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند با ریسک زیادی نسبت به سایر بازارها همراه باشد و نوسان های ایجاد شده نباید منجر به نگرانی سهامداران و فتارهای هیجانی آنها برای فروش سهام شود.
حدادی به سهامداران پیشنهاد کرد و گفت: نگاه سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بورس نباید خیلی کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد، بلکه بهتر است بازه زمانی چهار تا ۶ ماه را در نظر داشته باشند و براساس آن سهام بنیادی یا صنایع پیشرو را مدنظر سرمایه‌گذاری‌های خود قرار دهند و براساس آن سبد سرمایه گذاری خود را از سهامی که در چند وقت اخیر اصلاح خوبی داشتند، تشکیل دهند و از این طریق وارد بازار شوند.
این کارشناس بازار سرمایه، اظهار داشت: از روزهای منفی معاملات بورس می‌توان برای خرید سهام مثبت با نگاه بازدهی حدود ۴٠ درصدی تا پایان سال استفاده کرد.
گفتنی است، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، هفتم مهرماه) با ۵۱ هزار افزایش نسبت به هفته قبل به عدد یک‌میلیون و ۴۳۷ هزار واحد رسید؛ براین اساس رشد شاخص کل در هفته جاری حدود ۳.۶ درصد بود.

منبع: مهر
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: