بورس

وضعیت بورس در پایان معاملات امروز 11 مهرماه | بورس سبز پوش شد

کدخبر : 21937

امروز (یکشنبه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه، سبزپوش شد.

به گزارش رصد اقتصادی: بورس هفته گذشته با نوسان روبرو بود؛ بورس در آخرین روز کاری هفته گذشته با رشد بسته شد. بورس هفته گذشته یک خبر حاشیه ساز را به دنبال داشت و آن این بود که در زیر زمین سازمان بورس چند دستگاه ماینر کشف شد و با انتشار این خبر، رییس سازمان بورس از سمت خود استعفا داد.
در معاملات امروز (یکشنبه) بورس تهران شاخص کل بورس با رشد 3 هزار و 213 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 476 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با افت 2 هزار و 248 واحدی در سطح 422 هزار و 578 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 18 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 320 واحد قرار گرفت.

سهم های تاثیرگذار بر شاخص بورس

روز یکشنبه نمادهای «فارس»، «تاپیکو» و «ومعادن» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «فملی»، «فولاد» و «شپنا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

سهم های تاثیرگذار بر شاخص فرابورس

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «زاگرس» و «شاوان» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شگویا»، «آریا» و «هرمز» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

پرتراکنش‌ترین نمادها

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس کیمیاتک صدرنشین است و فسبزوار و کالا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فجهان، توسن و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 15 هزار و282 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 8 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 988 میلیارد تومان رسید.

گروه سبز بازار

روز یکشنبه قیمت سهام اغلب نمادهای خودرویی افزایش یافت. امروز خودرو، خساپا، خبهمن، خموتور، خگستر، خپارس، خنصیر، خزامیا، خمحور، خاذین، خلنت و خدیزل همگی سبزپوش بودند.

فروش اوراق علت نوسان بورس

پیمان حدادی به فروش اوراق و تاثیر منفی آن بر معاملات بازار سهام تاکید کرد و افزود: روی آوردن به سمت فروش اوراق به لحاظ روانی با تاثیر منفی بر روند بازار همراه است؛ بنابراین یکی از عوامل تاثیرگذار بر نوسانات منفی اخیر بازار و جلوگیری از رشد شاخص بورس، فروش اوراق بود که منجر به کاهش شاخص بورس از محدوده یک میلیون و ۶٠٠ هزار واحد تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد شد.
وی خاطرنشان کرد: سهامداران نباید این موضوع را فراموش کنند که اصلاح ایجاد شده در بازار طبیعی بود اما بخشی از آن ناشی از فروش اوراق بود که این اقدام به نفع بازار سرمایه نیست.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به غیر از فروش اوراق که می‌تواند منجر به تاثیر منفی بر روند بازار ایجاد شود، ریسک دیگری تهدیدکننده معاملات بازار نیست.
به گفته وی، برخی کاهش نرخ دلار را دیگر ریسک تهدیدکننده بازار عنوان می‌کنند، در حالی که بعید به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت شاهد کاهش احتمالی قیمت ارز باشیم.
حدادی ادامه داد: مؤلفه‌های کلان اقتصادی نشان‌دهنده کاهش شدید قیمت ارز نیست زیرا با توجه به مذاکرات احتمالی برجام نمی‌توان در کوتاه‌مدت چندان شاهد کاهش قیمت ارز در بازار بود.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: قیمت‌ها در بازارهای جهانی پس از اصلاحی که تجربه کرده بودند به مرور شروع به رشد کردند و قیمت‌ها در فلزات اساسی مانند سرب، روی، آلومینیوم و نیز نفت و مشتقات نفتی در مرحله افزایش قرار گرفتند.

روند بورس تا پایان 1400

وی روند معاملات بورس تا پایان سال را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: این بازار تا پایان سال می‌تواند بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها در اختیار سهامداران قرار دهد اما این موضوع هم باید مدنظر سهامداران باشد که سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند با ریسک زیادی نسبت به سایر بازارها همراه باشد و نوسان های ایجاد شده نباید منجر به نگرانی سهامداران و فتارهای هیجانی آنها برای فروش سهام شود.
حدادی به سهامداران پیشنهاد کرد و گفت: نگاه سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بورس نباید خیلی کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد، بلکه بهتر است بازه زمانی چهار تا ۶ ماه را در نظر داشته باشند و براساس آن سهام بنیادی یا صنایع پیشرو را مدنظر سرمایه‌گذاری‌های خود قرار دهند و براساس آن سبد سرمایه گذاری خود را از سهامی که در چند وقت اخیر اصلاح خوبی داشتند، تشکیل دهند و از این طریق وارد بازار شوند.
این کارشناس بازار سرمایه، اظهار داشت: از روزهای منفی معاملات بورس می‌توان برای خرید سهام مثبت با نگاه بازدهی حدود ۴٠ درصدی تا پایان سال استفاده کرد.
گفتنی است، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، هفتم مهرماه) با ۵۱ هزار افزایش نسبت به هفته قبل به عدد یک‌میلیون و ۴۳۷ هزار واحد رسید؛ براین اساس رشد شاخص کل در هفته جاری حدود ۳.۶ درصد بود.

منبع: اقتصاد نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر: