کدخبر : 14980

روز پنج‌شنبه، دلار ۳ کانال قیمتی افت کرد و با ۲ هزار و ۸۰۰ تومان افت به ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. اما برای قیمت امروز دلار چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

بازار ارز به احتمال پایان «فشار حداکثری» واکنش ریزشی نشان داد. دلار روز پنج‌شنبه تا کانال ۲۶ هزار تومانی ریخت و روز جمعه در معاملات پشت خطی در کانال ۲۴ هزار تومانی معامله شد. اما باید دید امروز قیمت دلار چه تغییری می‌کند؟

 

 

در این مورد دنیای اقتصاد نوشت: با توجه به روند قیمت‌ها، می‌توان گفت که دلار در واکنش به پیروزی نامزد دموکرات، افت زیادی را تجربه کرده است. این مساله موجب شده است که برخی از فعالان عنوان کنند دلار برد بایدن را پیشخور کرده است و آمادگی نزول بیشتر را ندارد. با این حال، تعداد زیادی از بازیگران ارزی باور دارند، فروش‌های هیجانی روزهای پنج‌شنبه و جمعه، روز شنبه در بازار ادامه خواهد یافت و دلار در ابتدا به سوی کف ۲۳ هزار تومانی حرکت خواهد کرد؛ از نگاه این دسته از فعالان در صورتی که دلار تا کانال ۲۳ هزار تومانی ریزش کند، برای ادامه روند نزولی باید رفتار معامله‌گران و خبرهای بعدی را بررسی کرد.

 

برخی فعالان باور دارند در صورتی که واقعا بایدن به برجام بازگردد یا ایران سیگنال مثبتی جهت آمادگی برای مذاکره با دولت جدید آمریکا نشان دهد، قیمت‌های زیر ۲۰ هزار تومان هم دور از دسترس نیست. از نگاه آنها، بازار به‌صورت هیجانی و با جو روانی سفته بازان به بالای ۳۰ هزار تومان رفته بود و با کاهش انتظارات منفی، تقاضای احتیاطی در بازار وجود نخواهد داشت که قیمت‌ها را دچار تکانه افزایشی غیرعادی کند.

 


بیشتر بخوانید : قیمت طلا در روز شنبه 17 آبان تا کجا ارزان می شود ؟


 

 

 

در این میان، دسته‌ای از تحلیلگران هم اعتقاد دارند برای بازگشت ثبات در بازار ارز نیاز است که سیاست‌های انقباضی برای مدیریت سرعت نقدینگی و کاهش نرخ تورم صورت بگیرد. از نگاه این گروه تا زمانی که برای چنین مسائل کلانی، راهکار خاصی اندیشیده نشود، افت قیمت‌ها می‌تواند پایدار نباشد و یک خبر منفی از آن سوی آب‌ها بتواند بازار را دچار هیجان افزایشی کند. در واقع از نگاه آنها، همزمان با تغییر انتظارات سیاسی، بهتر است در سیاست‌های کلان اقتصادی هم تغییراتی صورت بگیرد که زمینه‌ساز ثبات پایدارتر در اقتصاد ایران شود، ثباتی که به راحتی با اخبار سیاسی خدشه‌دار نشود.

 

 

منبع : تجارت نیوز 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بانک و بیمه
اقتصاد کلان و بودجه
صنعت و انرژی
بورس و بازار سهام
طلا و ارز
بازار مسکن و راه
بازار خودرو
اجتماعی
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه