منطقه آزاد ماکو

ثبت رکوردهای متعدد برای منطقه آزاد ماکو

ثبت رکوردهای متعدد برای منطقه آزاد ماکو
کدخبر : 54178

منطقه آزاد ماکو سال گذشته را در حالی با کسب رکوردهایی در جهت افزایش سهم بازار و ارزآوری به پایان رساند که برای سال ۱۴۰۲ برنامه‌های اساسی را برای رشد تولید و جذب سرمایه‌گذار برای توسعه بهینه‌تر اقتصادی کشور در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش فاطمه باقری خبرنگار رصد اقتصادی، ثبت عملکرد درخشان و متعدد در منطقه آزاد ماکو در سال ۱۴۰۱ به گونه‌ای بود که در حوزه‌های مختلف این رکوردها به صورت رکوردشکنی به روزرسانی شد. صادرات ۲۳۴ میلیون دلاری کالا و خدمات از منطقه آزاد ماکو در سال گذشته به همراه 876 پرونده ثبت سفارش و صدور 792 مجوز ثبت شرکت از مهمترین رکوردهای این منطقه عظیم اقتصادی بوده است. توسعه‌ زیرساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذاران به‌ویژه در سایت توسعه‌ منطقه آزاد ماکو یکی از برنامه‌های اساسی در سال 1402 است. منطقه آزاد ماکو با پشتیبانی حداکثری از صنایع مستقر و احداث و تقویت زیرساخت‌ها به دنبال افزایش شتاب تولید، جذب سرمایه‌گذار و ایفای نقشی پررنگ‌تر در توسعه اقتصادی ایران است.

براساس این گزارش، در سال گذشته بیش از 223 میلیون دلار صادرات خدمات و 10 میلیون و 680 هزار دلار صادرات کالا از منطقه آزاد ماکو صورت گرفته و قریب به 29 میلیون دلار صادرات مجدد از منطقه آزاد ماکو انجام شده است. در این مدت 876 پرونده ثبت سفارش بررسی شده که برای این تعداد بالغ بر 45 میلیون دلار ارز تخصیص یافته است.

به گفته مدیرعامل این منطقه آزاد، در سال گذشته 2010 مجوز فعالیت اقتصادی توسط سازمان منطقه  آزاد ماکو صادر شده است و 27 جلسه کمیسیون نظارت اصناف شهرستان های ماکو، شوط وپلدشت تشکیل شده است. همچنین 792 مجوز ثبت شرکت از سوی سازمان منطقه آزاد ماکو صادر شده است.

رویکرد اساسی و سیاست راهبردی سازمان منطقه آزاد ماکو توزیع متوازن امکانات و اعتبارات در جهت توسعه پایدار این منطقه می باشد. تمامی سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها برای توسعه منطقه با نگاه کلی نگری تدوین می شوند. شعار رشد تولید در بخش کشاورزی با هدف مهار تورم ، توسط منطقه آزاد ماکو با کاشت این درختان تحقق یافته و گام بلندی در توسعه بخش کشاورزی برداشته شده است. در این بخش، نهضت کاشت ۲۲۰ هزار اصله درخت مثمر در زمینی به وسعت ۲۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی اختصاص به کاشت گردو و پسته با سرمایه گذاری ۹۸۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی در دشت زیدون اجرا شده و برای ۸۰۰ نفر اشغال مستقیم ایجاد کرده است.

همچنین یک مجموعه دیگر کشاورزی باغ پسته و گردو توسط شرکت آراز سبز آریا منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری ۱۲۰۰میلیارد ریالی در دشت یارآغلی پلدشت و یک مجموعه کاشت مکانیزه پسته و گردوی گرمسیری دیگر نیز به مساحت ۳۱۹ هکتار توسط شرکت رایا کشت با سرمایه گذاری ۹۶۰ میلیارد ریال در حال اجرا است.

در کنار موارد فوق می‌توان به ثبت رکورد در حوزه گردشگری و مسافر اشاره کرد .  بالغ بر ۱۵۰ اثر و محوطه تاریخی در منطقه آزاد ماکو ثبت ملی شده اند که در کنار جاذیه های بی بدیل طبیعی، ظرفیت این منطقه را  برای توسعه پایدار در حوزه گردشگری متصور می کند. در سال گذشته، ۳۴۳ هزار و ۱۴۵نفر کل مسافر و گردشگر ورودی به منطقه آزاد ماکو ثبت شده است که نسبت به سال ۹۹ رشد ۱۰۰ درصدی داشته است. از مبادی ورودی منطقه نیز ۳۰۹ هزار و ۳۹۹ نفر وارد منطقه آزاد ماکو شده اند که از این تعداد، ۴۱۲۰۵ نفر از ۴ جاذبه گردشگری منطقه بازدید کرده اند.

بنا بر اعلام دبیر شورایعالی مناطق آزاد، تعداد اقامت ثبت شده در مراکز اقامتی منطقه را در ایام نوروز ۱۴۰۲ بیش از ۱۳ هزار و ۸۰۰ نفر است که در این خصوص نیز نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۳۲۷% رشد صورت گرفته و ضریب اشغال تخت های مراکز اقامی رسمی ۶۵% بوده است.

گفتنی است؛ سازمان منطقه آزاد ماکو با در نظر گرفتن محورهای کسب و کار، ۵۲ طرح اولویت دار و دارای مزیت اقتصادی در حوزه های لجستیک و حمل و نقل، کشاورزی و دامپروری، صنعت، معدن، گردشگری، بازرگانی و خدماتی و ورزشی را برای معرفی به سرمایه گذاران علاقمند به حضور در منطقه آزاد ماکو آماده کرده است. 

انرژی ارزان و در دسترس، نیروی انسانی ماهر، نیروگاه های برق ، معافیت های مالیاتی و مشوق های گمرکی در حوزه واردات مواد اولیه و ماشین آلات مربوط به راه اندازی خطوط تولید، قرار گرفتن بزرگترین مرز زمینی کشور در این منطقه بخشی از مهمترین مزایای منطقه آزاد ماکو برای حضور سرمایه گذاران است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی