سخن سردبیر | فاطمه باقری

صنعت، محرک شکوفایی اقتصاد کشور

صنعت، محرک شکوفایی اقتصاد کشور
کدخبر : 57171

با وقوع انقلاب صنعتی، تقریبا در کلیه‌ی زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، ساختمانی، دارویی، دفاعی، الکترونیک، بهداشتی، مواد معدنی و کانی‌های اقتصادی به عنوان مواد اولیه یا مواد خام و همچنین توسعه‌ی صنایع، نقش بسیار مهمی بازی می‌کنند و درمجموع یکی از رکن‌های اصلی در اقتصاد هر کشور شمرده می‌شوند.

 با وقوع انقلاب صنعتی، تقریبا  در کلیه‌ی زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، ساختمانی، دارویی، دفاعی، الکترونیک، بهداشتی، مواد معدنی و کانی‌های اقتصادی به عنوان مواد اولیه یا مواد خام و همچنین توسعه‌ی صنایع، نقش بسیار مهمی بازی می‌کنند و درمجموع یکی از رکن‌های اصلی در اقتصاد هر کشور شمرده می‌شوند. بدیهی است که این‌گونه ثروت‌های خدادادی و سرمایه‌های ارزشمند، باید به نحوی مورد استفاده قرار گیرند که ضمن حفظ حقوق نسل‌های آینده، با به‌کارگیری روش‌های اصولی و صحیح، حداکثر منافع از برداشت آن‌ها حاصل گردد.

عرصه تجارت و صنعت از ابعاد مهم ایران  هستند، وجود منابع معدنی غنی در کشور ما مزیت نسبی محسوب می شود که پیشرفت آن‌ها تاثیر چشمگیری در راهبردهای کشور از جمله اشتغال‌زایی و درآمد سرانه دارد. با توجه به اهمیت صنعت، معدن و تجارت در کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی روز دهم تیر ماه را جهت بزرگداشت صنعت و معدن نامگذاری کرده است.

اختصاص این روز فرصت مناسبی است که به مهم‌ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا که این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

تصویب نهایی قانون جدید جلب و حمایت از سرمایه گذاری‌های خارجی یک گام اساسی در غلبه بر یکی از مهمترین موانع سرمایه گذاری در کشور محسوب می‌شود. طبیعی است که رفتار هماهنگ و همسان در قبال سرمایه‌های داخلی و خارجی می‌تواند در افزایش سرمایه گذاری کل نقش سازنده داشته باشد. 

یکی از مولفه های مهم اقتصاد پایدار ارتباطات خارجی و مراودات برحسب مزیت نسبی است. ایران باید زمینه حضور در بازارهای جهانی و ارتباط بیشتر با کشورهای بزرگ صنعتی را با ایجاد جایگاهی معطوف بر مزیت های نسبی خود برقرار کند.

ایران با در اختیار داشتن منابع و ذخایر سوختی و هم‌چنین دیگر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف، از کشور‌های غنی دنیا به شمار می‌آید. استخراج معادن و معدن‌کاری و توسعه صنعت در زمینه‌های گوناگون صنعتی، از دیرباز در کشور ما متداول بوده است. با استناد به نوشته های تاریخ‌نگاران مردم ایران، از اولین کسانی بوده‌اند که مس را استخراج و ذوب کرده‌اند. آثار بسیاری از حفاری‌های عظیم که در بیش‌تر معادن ایران و بخصوص معادن سرب و مس دیده می‌شود. نمونه‌های باقیمانده از ظروف و وسایل فلزی نیز، نشانگر فعالیت‌های گسترده معدنی و صنعتی می‌باشد.

وجود تحریم های غربی، عدم ورود ماشین آلات صنعتی مدرن، عدم ارتباط با کشورهای صنعتی بزرگ دنیا.... تاحدودی موجب کاهش سرعت توسعه صنعتی ایران شده است. ارتباط جهانی و اتصال به بازارهای جهانی موجب تحول داخلی و پیشرفت کشورها می شود که با ایجاد جایگاه مناسب و وابستگی بازار به محصولات می توان از میزان فشارها کاست. امید است با تدبیر و سیاست های معطوف به منافع مردم ایران در این راستا هرچه بیشتر گام برداشته شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه