گفتگو اختصاصی رصداقتصادی با مدیرعامل منطقه آزاد ماکو؛

برنامه‌های جذاب منطقه آزاد ماکو برای سرمایه‌گذاران

برنامه‌های جذاب منطقه آزاد ماکو برای سرمایه‌گذاران
کدخبر : 54693

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو با ارائه بسته‌های سرمایه‌گذاری جدید که نیازی به دریافت مجوز ندارد و بی‌نام بوده در یک گفت‌وگوی اختصاصی با فاطمه باقری خبرنگار رصد اقتصادی به تشریح برنامه‌ها و نقش منطقه آزاد ماکو در مسیر توسعه اقتصادی و تجارت ایران با دیگر کشورها با هدف ارزآوری و کسب درآمد بیشتر پرداخت.

به  گزارش فاطمه باقری خبرنگار پایگاه خبری رصد اقتصادی، حسین گروسی مدیرعامل منطقه آزاد تجاری - صنعتی ماکو با اشاره به اینکه برای سال جدید ۵۴ بسته در اتاق تسهیل سرمایه‌گذاری و خدمات سرمایه‌گذاری آماده شده است، گفت: این بسته‌ها به صورت بی‌نام بوده و سرمایه‌گذاران با مراجعه و انتخاب طرح موردنظر خود فقط نام و نام خانوادگی و سمت را ذکر می‌کنند تا دیگر دغدغه دریافت مجوز را نداشته باشند. همچنین سرمایه‌گذارانی که دارای طرح باشند پس از مطالعه و بررسی سازگاری آن طرح با اقلیم و موقعیت جغرافیایی ماکو در روند دریافت مجوزها و مراحل بعدی همکاری‌های لازم را به عمل می‌آوریم.

وی با اشاره به موقعیت منطقه آزاد ماکو و تاثیر آن در ارزآوری حاصله از تعامل و تبادلات اقتصادی و تجاری، اظهار کرد: این منطقه با توجه به نزدیکی به مرز نخجوان و ترکیه به عنوان یک نقطه اتصال آسیا به اروپا محسوب می‌گردد که یک موقعیت ویژه و استثنایی برای منطقه آزاد ماکو است. بنابراین در راستای تسهیل و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه آزاد ماکو طبق برنامه‌ریزی با دعوت از سرمایه‌گذاران دیگر کشورها بسته‌های سرمایه‌گذاری را به آنها ارائه دادیم.

حسین گروسی افزود: همانطور که توسط دبیر مناطق آزاد و تجاری ایران اعلام گردید، تراز مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور که ماکو هم بخشی از آن به شمار می‌آید، با یک میلیارد دلار  در بخش واردات در مقابل یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار با تراز ۷۰۰ میلیون دلار در تجارت، برای اولین بار در تاریخ مناطق آزاد مثبت شد. این موضوع گام بزرگی برای نشان‌دادن توانستن در جهت جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در مناطق آزاد است.

وی ضمن تاکید بر اینکه بهترین نقطه برای صادرات محصولات داخلی در بخش‌های مختلف اقتصادی مانند غذا و پوشاک، منطقه آزاد ماکو است، تصریح کرد: دلیل این امر این است که ماکو نزدیک‌ترین راه دسترسی به ترکیه و کشورهای اروپایی است. بیش از ۱۵۰ سرمایه‌گذار داخلی در حال حاضر در این منطقه حضور دارند، به عنوان نمونه در حوزه پوشاک تولیدکنندگان شلوار لی و کتان با استانداردهای اروپا صادرات را در منطقه آزاد ماکو برعهده دارند. غفلتی‌ که در سالیان گذشته در جذب سرمایه‌گذاران خارجی به اسم جذب سرمایه‌گذاران داخلی انجام شد ما را از دستیابی به اهداف تبادلات تجاری و ارزآوری دور نگه داشت. در حال حاضر هدف اصلی ما در جذب سرمایه‌گذاران خارجی با همت و تلاش در این حوزه بنا نهاده شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی با بیان اینکه اتاق تسهیل سرمایه‌گذاری و خدمات سرمایه‌گذای با کارکرد بررسی و توجیه طرح‌های سرمایه‌گذاری در رفع مشکلات سرمایه‌گذار همچون دریافت مجوزها در  منطقه آزاد ماکو تاسیس گردیده است، گفت: سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در جهت آسان‌تر شدن مراحل و رفع موانع موجود با مراجعه به این اتاق می‌توانند از لحظه مراجعه تا افتتاح و بعد از آن از خدمات این اتاق بهره‌مند گردند. پیگیری و رفع موانع خدمات سرمایه‌گذاری و تاسیس اتاق تسهیل سرمایه‌گذاری از مواردی بوده که منطقه آزاد ماکو در آن پیشتاز بوده است.

برای اولین بار در منطقه آزاد ماکو انجام می‌شود

پروژه ۳۰۰ هکتاری برای سرمایه‌گذاری صنعتی خارجی‌ها

 

منطقه آزاد ماکو

معاون اقتصادی منطقه آزاد تجاری - صنعتی ماکو با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی از اختصاص ۳۰۰ هکتار زمین در مرز بازرگان صرفا برای سرمایه‌گذاری صنعتی خبر داد. 

به گزارش فاطمه باقری خبرنگار پایگاه خبری رصد اقتصادی، نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران فرصتی مغتنم برای حضور، ارائه و جذب سرمایه‌گذاری‌های متعدد داخلی و خارجی در تولید محصولات و بازارهای وارداتی و صادراتی ایران است. این رویداد بزرگ با درخواست‌های متعدد حضور و بازدید کشورهای خارجی با هدف جذب و تقویت بازارهای صادراتی در قالب پنجمین نمایشگاه اکسپو ایران در سال ۲۰۲۳ برگزار شده است. منطقه آزاد ماکو با برپایی غرفه در این نمایشگاه حضور فعالانه خود را برای ارائه بسته‌های سرمایه گذاری و جذب سرمایه‌گذاران در جهت بهینه‌تر شدن فرصت‌های درآمدی این منطقه امسال منسجم‌تر تثبیت کرده است.

فدایی دولت معاون اقتصادی منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر رشد تولید و مهار تورم، گفت: برای اولین بار در منطقه آزاد ماکو زمینی را در نزدیکی مرز بازرگان به مساحت ۳۰۰ هکتار برای سرمایه‌گذاری صنعتی سرمایه‌گذاران خارج از کشور اختصاص داده‌ایم.

وی افزود: این فرصت سرمایه‌گذاری در ۳ بخش صنایع کوچک، صنایع متوسط و صنایع بزرگ برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد شده است.

معاون اقتصادی منطقه آزاد ماکو، با بیان اینکه ۱۲۵ کارخانه صنعتی در این منطقه فعال هستند، اظهار داشت: چهار شهرک صنعتی در کنار این کارخانه‌ها دایر شده که ظرفیت ۳ تا از این شهرک‌ها کامل شده و برای تکمیل شهرک صنعتی چهارم و ایجاد شهرک صنعتی پنجم در حال جذب سرمایه‌گذار هستیم. جذب سرمایه‌گذار برای شهرک‌ها جدا از پروژه ۳۰۰ هکتاری می‌باشد و سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند برای این شهرک‌های صنعتی هم سرمایه گذاری داشته باشند.

آیا این خبر مفید بود؟

‍‍‍
ارسال نظر:

این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه

خرید بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

آی روتایل

آراز کمیکال

سیر فروش

گواندو روپ

استیل شفت

شامپو

روغن موتور تیکُل

گِرِیپ سید

بازار روفرشی